W tym wpisie chcemy bliżej przyjrzeć się zaletom i wadom żwirku silikonowego – jednego z najnowszych rodzajów żwirku na rynku.

 

Należy pamiętać, że jest to przegląd żwiru w ogóle, a nie konkretnej marki. Wszystko tu wymienione może się różnić w zależności od marki.

Żwirek dla kotów z rodzaju silikonowych składa się z dużych, stałych granulek krzemianu sodu. Porowata struktura tych granulek pozwala im wchłonąć dużo wilgoci (czytaj: mocz kota). Niektórzy twierdzą, że moc absorpcji tego rodzaju ściółki jest wystarczająco silna, aby wchłaniać wilgoć z pomieszczenia. Z pewnością może pomóc ludziom, którzy umieszczają kuwety w piwnicy.

Żwirek silikonowy jest prawdopodobnie najłatwiejszym w użyciu żwirem dla kota. Jedno słowo, które najlepiej opisuje żwirek dla silikonowy, jest „łatwy”. Jest to zdecydowanie najłatwiejszy żwirek, jakiego kiedykolwiek używaliśmy. Wszystko, co musisz zrobić, to usunąć odpady stałe i mieszać ściółkę dwa razy dziennie (lub jakkolwiek często wymaga tego twój kot).

Trzeba tylko raz na jakiś czas całkowicie zastąpić żwirek. Większość producentów twierdzi na opakowaniu, że jedno zapełnienie kuwety może pochłaniać mocz wytwarzany przez jednego kota przez cały miesiąc. Jednak lepiej robić to raz na dwa tygodnie. Częstotliwość wymiany żwiru zależy od poziomu nawodnienia kota, marki żwirku i wrażliwości.

Łatwość użycia sprawia, że ​​jest to doskonały wybór do automatycznych kuwet, ponieważ grzebienie mogą z łatwością wymiatać stałe odchody i pozostawiać w pudełku lekkie granulki.

Inną zaletą żwirku jest niska lub umiarkowana ilość pyłu, który tworzy. Wiele opakowań jest oznaczonych jako „wolne od kurzu”.

Jednak poziom pyłu był niczym w porównaniu do poziomu pyłu generowanego przez zbrylanie się żwirku standardowego.

Granulki krzemionki są bardzo lekkie. Z jednej strony ten atrybut znacznie ułatwia wypełnianie, zgarnianie i przenoszenie kuwety. Z drugiej strony kotom łatwiej jest usunąć te granulki z kuwety. Ten problem można rozwiązać, używając odpowiedniej kuwety – jednej z wyższymi bokami, a może nawet z kapturem.

 

ŻWIREK SILIKONOWY WYPRÓBUJ TERAZ

 

 

Mamy nadzieję, że nie martwisz się zbytnio higieną, jeśli chodzi o żwirek silikonowy.

Niektóre koty nie lubią niektórych rzeczy. Największą wadą żwirku silikonowego jest, naszym zdaniem, to, że jest niehigieniczny. Oznacza to, że jeśli usuniesz stały kał, ale pozostawisz granulki, które wchłonęły mocz w pudełku przez dłuższy czas (na przykład miesiąc), to zdecydowanie nie jest to najlepszy przykład higieny. Stwarza to dobre warunki dla rozwoju bakterii, co nie jest wygodne ani zdrowe dla Ciebie lub Twojego kota. I należy też wspomnieć, że przerost bakterii również wytwarza specyficzny zapach.

Należy również pamiętać, że niektóre koty mogą nie lubić żwirku silikonowego z powodu chrupiącego dźwięku, jaki tworzą granule, gdy ocierają się o siebie. Ale nie poddawaj się, jeśli chcesz zmienić żwirek, ale twój kot nie. Spróbuj wymieszać trochę żwiru silikonowego z poprzednim i zwiększ ilość żwiru silikonowego w każdej zmianie żwirku, aż całkowicie pozbędziesz się poprzedniego.

 

Dlaczego warto używać żwirku silikonowego?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, żwirek ten jest prawdopodobnie najłatwiejszym rodzajem ściółki i jest to główny powód, dla którego ktoś może go używać.

Jeśli chodzi o wyżej wymienione problemy z higieną, uważamy, że powinieneś sam spróbować tego typu żwirku i sprawdzić, czy te problemy Cię niepokoją. Możesz zdecydować się na zastąpienie całej zawartości kuwety częściej, aby zwiększyć jej świeżość, ale pamiętaj, że spowoduje to zwiększenie wydatków na żwirek. Ale, hej, jest cena za łatwość, prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *