Wśród najczęstszych przyczyn zatruć u kotów można spotkać:


Środki na pchły i kleszcze przeznaczone dla psów (permetryna)

Inne miejscowe środki owadobójcze
Większość tych produktów jest względnie bezpieczna, gdy są używane zgodnie z instrukcjami na etykiecie, ale mogą być niebezpieczne, gdy nie postępuje się z ostrożnością.

Wenlafaksyna
To jest lek na receptę; lek przeciwdepresyjny stosowany u ludzi. Centrum kontroli zatruć donosi, że koty chętnie przyjmują ten lek, gdy tylko nadarzy się taka okazja.

Błyskotki i świecąca biżuteria
Produkty te nie są strasznie toksyczne, ale mają wyjątkowo nieprzyjemny smak, który może powodować ślinienie i pobudzenie dla niczego nie podejrzewającego kota, który je ugryzie. Obserwowanie reakcji kota może być przerażającym doświadczeniem dla właściciela kota i skłania do wielu zapytań o te produkty i ich potencjalne negatywne skutki.

Lilie
Te piękne rośliny mogą być śmiertelne dla twojego kota. Wszystkie części rośliny są uważane za toksyczne, a nawet pyłek na futrze, a następnie pielęgnacja może być wystarczająca, by spowodować chorobę.

Odświeżacze powietrza
Produkty te mogą zawierać zarówno detergenty niszczące gardło i przełyk, jak i olejki eteryczne, które mogą być bardzo toksyczne dla kotów.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
Dotyczy to również preparatów psich, które nie są przeznaczone do stosowania u kotów ze względu na wrażliwość i problemy z dozowaniem, a także bez recepty, takie jak ibuprofen. Często są one podawane przez właścicieli zwierząt mających dobre intencje, którzy błędnie wierzą, że pomagają ich kotom. (Należy wspomnieć, że istnieje kilka NLPZ, które są oznaczone dla kotów i są bezpieczne, gdy są stosowane w odpowiedni sposób, chociaż stosowanie NLPZ u kotów pozostaje kontrowersyjną kwestią w zawodzie lekarza weterynarii).

Acetominophen (Tylenol)
Podobnie jak NLPZ, ten lek jest najczęściej podawany kotu przez źle poinformowanego właściciela kota.

Trucizna na szczury
Produkty te są toksyczne nie tylko dla szczurów, myszy i innych gryzoni, ale także dla zwierząt domowych, takich jak twój kot –  w przypadku połknięcia. Działają one na zaburzenia krzepliwości krwi, powodując krwotoki.

Amfetamina
Mogą to być leki na receptę dla ludzi lub nielegalne narkotyki. Mogą być niebezpieczne, jeśli zostaną spożyte przez twojego kota.

Środki czyszczące w gospodarstwie domowym

Farby i lakiery

Jeśli uważasz, że twój kot połknął lub był narażony na potencjalną toksynę, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Wiele trucizn działa szybko, a nawet małe opóźnienie może sprawić, że twój kot stanie na krawędzi życia i śmierci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *