Efekty kocimiętki

To genetyka określa, czy twój koci przyjaciel zakochuje się w kuzynce  bazylii i oregano. 1 na 2 koty dziedziczy wrażliwość na zioło. Ale nie będziesz wiedzieć, czy twój kociak jest jednym z nich, aż do czasu gdy będzie w wieku pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia.

Urok kocimiętki tkwi w lotnym oleju, w szczególności chodzi o związek chemiczny w tym oleju – nepetalakton. Znalezione w liściach, łodygach i nasionach kocimiętki, wystarczy jeden lub dwa pociągnięcia nosem tego cudownego oleju, zanim wrażliwe kotki rozpoczną szaleństwo – lizą, żują i przewracają się na plecy.

Choć intensywna, to błogość jest zazwyczaj krótkotrwała, trwająca około 10 minut dla większości kotów. Dla niektórych euforia oznacza agresywną zabawę. Jednocześnie czyni inne koty łagodnymi i spokojnymi. Ale bez względu na to, jak zareaguje twój kot, kiedy przyjemność minie, minie około dwóch godzin, zanim kotka znowu zareaguje na kocimiętkę.

 

Kocimiętka: zabawki i trening

Ponieważ koty reagują na kocimiętkę, zioło może być potężną pomocą szkoleniową.

Chcesz zachować kotka od drapania mebli? Pocieraj drapak z kocimiętką, aby był bardziej atrakcyjny. Kupiłeś nowe łóżko dla kota? Nasyp trochę zioła na poduszkę, aby była bardziej atrakcyjna dla twojego kociego przyjaciela.

Możesz również wzbogacić zabawy kociaka, tworząc zabawki z kocimiętką. Nasyp trochę zioła do starej skarpety, a następnie zawiąż wierzch.
Lub umieść dużą szczyptę kocimiętki w małej papierowej torbie i zmiażdż ją w ciasną kulkę.

Na intensywność reakcji kotka na zabawki i trening będzie miał wpływ rodzaj używanej kocimiętki. Podczas gdy większość kotów lubi zioła osuszone lub świeże, zazwyczaj mniej interesują je spraye na bazie kocimiętki, które na ogół nie zawierają wystarczającej ilości nefetalaktonu, aby zachęcić kota.

Na szczęście dla kotka, kocimiętka – która nie jest uzależniająca i bezpieczna do jedzenia – łatwo rośnie w nasłoniecznionym oknie. Możesz nawet posunąć się tak daleko, aby stworzyć własny ogródek dla kotów z jedną grządką z kocimiętką i jedną z trawy pszenicznej, owsianej, żytniej lub jęczmiennej. Kotek nie tylko będzie cieszył się obojgiem, ale posiadając własne rośliny domowe, może trzymać kociaka z dala od Ciebie i czynić go mniej dokuczliwym w ciągu dnia. Jeśli sadzisz kocimiętkę bezpośrednio w ogrodzie, pamiętaj, że łatwo się sieje w różne miejsca.

Potencjał kocimiętki nie trwa wiecznie; olejki eteryczne szybko się rozpraszają. Więc jeśli kupisz suszoną kocimiętkę dla swojego kociego przyjaciela, przechowuj to, czego nie używasz, w zamrażarce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *