Ból nie zawsze jest widoczny dla innych, nawet wtedy gdy silnie go doświadczasz. O ile nie jest to złamana noga wykręcona pod kątem 90 stopni lub duży siniak na ramieniu, ból jest stanem bez widocznych zewnętrznych objawów. Pewnie, niektórzy ludzie są dobrzy w mówieniu o tym co ich boli, upewniając się, że wszyscy wiedzą, że coś im dolega, ale inni ludzie są bardziej jak koty – nigdy nie wiedziałeś, że coś jest nie tak.

Koty są znane ze swojej zdolności do maskowania bólu i dyskomfortu. Jest to ogromna zaleta, gdy przebywa się w otoczeniu drapieżnika, ale jest to duży problem w domu, gdy właściciele zwierząt nie są świadomi, że ich zwierzę ma problem.

Ból kota: Co wiemy


Weterynarze przeszli długą drogę w zrozumieniu bólu zwierząt domowych. Zapalenie stawów, choroba stomatologiczna, choroba dróg moczowych, choroby kości i nowotwory to tylko niektóre z typowych chorób kotów, o których wiadomo, że są bolesne. Jeśli zdiagnozujesz bolesny stan zdrowia, za każdym razem należy brać pod uwagę leczenie bólu.

Koty mogą nie mówić, ale przekazują swój ból na swój własny sposób. Chociaż nie mogą do nas podejść i powiedzieć „cierpię”, koty wykazują zmiany zachowań, które mogą wskazywać, że doświadczają bólu. Amerykańskie Stowarzyszenie Szpitali dla Zwierząt ma wytyczne dotyczące leczenia bólu, które mogą pomóc właścicielom i weterynarzom w leczeniu bólu kotów.

Rozpoznawaj objawy bólu kota

Oto niektóre z najczęstszych objawów behawioralnych, które mogą być objawem bólu kota:


Zmiana poziomu aktywności

Zmiana poziomu aktywności może wskazywać na dyskomfort. Koty mogą stać się mniej aktywne i spać więcej godzin niż kiedyś. Sztywne, artretyczne koty mogą niechętnie zmieniać pozycje lub już nie skakać na wysokie powierzchnie. Odwrotnie, koty mogą stać się bardziej aktywne: niespokojne, skaczące, i wydaje się, że mają trudności z uzyskaniem spokoju.

Samookaleczanie


Podczas gdy wiele osób kojarzy gryzienie i lizanie z alergiami, zwierzęta w bólu często powtarzają lizanie i gryzienie w bolesnych obszarach. Mogą robić to tak często, że powodują wtórne urazy ciała w postaci infekcji skóry i wypadania włosów.

Wokalizacja

Większość z nas wie, że syczący lub warczący kot jest nieszczęśliwym kotem, ale czy wiesz, że miauknięcia i mruczenia mogą towarzyszyć również bólowi? Niektóre koty mruczą, gdy są przestraszone lub ranne, i nie zawsze wskazuje to na zadowolenie. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku kotów o łagodnej osobowości.

Zmiana w codziennej rutynie

Kot, którego nagle apetyt spada, może odczuwać zbyt duży ból by jeść lub może doświadczać nudności spowodowanych procesem chorobowym. Koty, które nagle brudzą w domu po latach używania kuwety, mogą być zbyt obolałe, aby wejść i wyjść z pudełka z wysokimi bokami lub zbyt obolałe, aby dostać się do miejsca, w którym znajduje się kuweta. Kot, który nagle nie może znieść podnoszenia, może odczuwać ból, gdy jest dotykany lub głaskany. Każda z tych zmian w ich zwyczajowej osobowości i preferencjach może być pochodzenia medycznego.

 

Postawa


C
hodzą bardzo ostrożnie i unikają zwykłych skoków, do których przywykliśmy. Koty z bólem brzucha mogą mieć zgarbiony tył, chowając brzuch w pozycji ochronnej. Możesz również zauważyć, że kot chroni pewną część ciała, nie chcąc być dotykanym ani drapanym; mogą także utykać lub zataczać się, aby odciążyć obolałą kończynę.

Wyrazy twarzy

To prawda, że ​​wyraz twarzy może być trudny do określenia u kota, ale niektóre mogą wskazywać na ból lub dyskomfort. Tkwienie w zawieszeniu lub „przeszklone” oczy jest powszechne. Koty w niebezpieczeństwie mogą również mieć rozszerzone źrenice – część reakcji na stres w ciele. W przeciwieństwie do psów, koty normalnie  nie dyszą. Jeśli zauważysz że Twój kot jest zdyszany, szczególnie gdy jest w spoczynku, powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza.

Agresja

Niektóre koty są z natury gburowate przez całe życie. Trudno powiedzieć, czy eskalują one poziom agresji. Jednak normalnie przyjazny kot, który nagle syczy, drapie i gryzie może być kotem w bólu.

Zły stan sierści

Koty są fachowymi groomerami, spędzającymi do pięciu godzin dziennie na utrzymaniu jedwabistych futerek. Jednak ból związany z zapaleniem stawów może utrudnić skrzywienie się w normalnych pozycjach pielęgnacyjnych, a ból w ogóle może spowodować, że kot będzie zbyt obolały lub zmęczony, aby utrzymać normalną rutynę. Kot, który przestaje się pielęgnować i zaczyna wyglądać na zaniedbanego, może odczuwać ból i musi zostać poddany ocenie.

Kontrolowanie bólu u kotów


Dawniej, mieliśmy bardzo ograniczone możliwości kontroli bólu u kotów, ale na szczęście to się zmienia. Właściciele nigdy nie powinni traktować swojego kota lekami przeciwbólowymi przeznaczonymi dla ludzi, ponieważ koty metabolizują leki w różny sposób i mogą umrzeć po podaniu leku dla ludzi, którego na co dzień używasz na ból głowy. Jeśli uważasz, że twój kot może odczuwać ból, poproś o ocenę przez weterynarza, aby omówić najlepsze opcje leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *