Koty dobrze sobie radzą z utrzymaniem kondycji w zdrowiu. Ale nawet twój wyjątkowy kot może zachorować na jeden z powszechnych, wymienionych niżej problem.

 

1. Wymioty

Wymioty są bardzo częstym problemem u kotów z wielu powodów. Obejmują one:
od zjedzenia czegoś trującego lub niejadalnego (np. Sznurka), infekcji, choroby dróg moczowych lub cukrzycy do zakłaczenia.

Objawy są zwykle oczywiste i obejmują ślinotok i falowanie brzucha. Wymioty mogą szybko pozostawić kota odwodnionego, więc jeśli kotek nadal wymiotuje lub jest słaby, zadzwoń do weterynarza od razu. Pomocne może okazać się zabranie próbki wymiocin Twojego kota ze sobą do weterynarza.

2. Choroby dolnych dróg moczowych kotów (FLUTD)

 

Niektóre szacunki mówią, że aż 3% kotów widzianych przez weterynarzy ma kocią dolną chorobę dróg moczowych (FLUTD).

Wiele kotów z nadwagą, w złej kondycji, jedzących zbyt dużo suchego pokarmu – choruje na to schorzenie. Stres i nagłe zmiany mogą zwiększać ryzyko wystąpienia FLUTD u kota, a leczenie uzależnione jest od rodzaju FLUTD, jakie ma twój kot. Objawy FLUTD obejmują:

Silne napinanie w celu oddania moczu
Krwawy mocz
Oddawanie moczu w nietypowych miejscach
Płacz podczas oddawania moczu
Lizanie okolic cewki (często z powodu bólu)
Depresja
Odwodnienie
Brak apetytu
Wymioty

TTo ogromny problem, jeśli twój kot nie może oddać moczu. Natychmiast zadzwoń do weterynarza, jeśli podejrzewasz, że twój kot ma problem z układem moczowym.

3. Pchły

 

Pchły są bardzo częstym problemem zdrowotnym u kotów. Ale można je łatwo leczyć. Objawy, które mogą świadczyć o tym, że Twój kot ma pchły to:

Odchody pcheł na skórze (wyglądają jak małe czarne kropki)
Ciągłe drapanie
Częste lizanie
Czerwona lub podrażniona skóra
Wypadanie włosów
Infekcje skóry lub tzw. hot spoty

Pchły mogą żyć dłużej w domu niż przez rok, a Twój kot ryzykuje poważną anemią, jeśli problem stanie się poważny, więc należy niezwłocznie leczyć problem pcheł kota i zapobiegać przyszłym inwazjom.

Porozmawiaj ze swoim weterynarzem o tym, która profilaktyka i zwalczanie pcheł będzie najlepsze dla twojego kota. Leczenie obejmuje leki doustne, proszki, pianki i leki do stosowania miejscowego.

 

4. Tasiemce

 

Jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych kotów. Tasiemce żyją w jelicie cienkim kota, a czasami rosną nawet do kilku metrów. Tasiemce są podzielone na segmenty i zwykle rozpadają się po wydaleniu. Jest bardzo mało prawdopodobne, abyś zobaczył całego robaka. Zazwyczaj zobaczysz segmenty.

Objawy infekcji tasiemcem mogą być subtelne, ale mogą obejmować wymioty i utratę wagi. Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia, czy Twój kot ma tasiemce, jest patrzenie na jego odchody, okolice odbytu i posłanie. Zwykle tasiemce wychodzą z odbytu Twojego kota podczas snu lub rozluźnienia. Jeśli widzisz małe białe robaki lub coś, co wygląda jak ziarno ryżu lub sezamu, twój kot prawdopodobnie ma tasiemce.

Opcje leczenia obejmują zastrzyki, doustne lub miejscowe leki. Ale ponieważ koty prawie zawsze dostają tasiemce w wyniku połknięcia pcheł, pamiętaj, aby poradzić sobie z wszelkimi problemami pcheł, jakie ma twój kot przed zwalczaniem tasiemców.

 

5. Biegunka

 

Wiele rzeczy może powodować biegunkę u kotów, w tym pasożyty jelitowe, zepsute jedzenie, alergie, infekcje, choroby wątroby, nowotwory i wiele innych.

Objawy biegunki to luźny, wodnisty lub płynny stolec. W zależności od przyczyny biegunka może trwać dzień, tydzień lub miesiące.

Jeśli Twój kot ma biegunkę, podaj kotu dużo świeżej, czystej wody, aby zapobiec odwodnieniu. Następnie usuń karmę dla kotów na czas nie dłuższy niż 12 do 24 godzin. Zabierz kota do weterynarza, jeśli nadal ma biegunkę po dniu lub natychmiast, jeśli zauważysz wymioty, ciemne lub krwawe stolce, gorączkę, letarg lub utratę apetytu lub jeśli twój kot stara się wypróżnić a nie jest w stanie.

 

6. Problemy z oczami

 

Problemy z oczami u kotów mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym zapaleniem spojówek, owrzodzeniem rogówki, zaćmą, jaskrą, urazem, wirusami, zapaleniem i chorobami siatkówki.

Kilka symptomów, które mogą oznaczać, że twój kot ma problemy z oczami to wodniste oczy, poplamione łzami futro, zachmurzenia, czerwone lub białe powieki na powiekach, brud w kącikach oka, mrużenie oczu lub widoczna trzecia powieka.

Jeśli nie wiesz, co powoduje problemy z kocimi oczami, niewiele możesz zrobić, tylko zadzwonić do weterynarza. Problemy z oczami powinny być traktowane jako nagłe, więc umów się natychmiast.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *