Jako gatunek, koty są znane ze swojego wdzięku, zwinności i atletyzmu. Jest jednak jeden fizyczny wyczyn, z którym zmaga się wiele kotów – zejście z drzewa.

Dlaczego koty wspinające się na drzewo mają tak duży problem z zejściem z niego?
Dlaczego w ogóle się wspinają?

 

Katenna Jones, certyfikowana behawiorystka zajmująca się zwierzętami, certyfikowana konsultantka ds. Zachowania kotów i właścicielka Jones Animal Behavior w Warwick, Rhode Island, mówi, że koty są interesującym gatunkiem z punktu widzenia behawioralnego, ponieważ mogą być drapieżnikami wobec małych istot, a jednocześnie narażone są na ataki większych drapieżników.

„Widzisz zachowania na obu końcach widma drapieżników / ofiar. Tak więc, jako wykwalifikowani myśliwi, mogą ścigać swoją ofiarę w górę drzewa, nie zdając sobie sprawy z tego, w co się wpakowali. Po drugiej stronie monety koty mają tendencję do uciekania wysoko, gdy czują się zagrożone. Więc jeśli kot czuje, że jego życie jest zagrożone, najprawdopodobniej natknie się na drzewo, które zapewnia bezpieczeństwo i punkt widokowy „- wyjaśnia Jones.

Koty mogą również wspiąć się na drzewa, ponieważ stanowi to dla nich rozrywkę.

 

 

Dlaczego utknąłem?

 

Kotom łatwo jest wspiąć się na drzewa – pazury kota są idealnymi narzędziami do napędzania ich w górę. Ale kiedy już są wysoko, przekonają się, że zejście na dół jest znacznie trudniejsze niż wejście.

Kot na drzewie może mieć problem z koordynacją tylnych i przednich łap, gdy próbują się wycofać. To po prostu ruch, którego koty nie wykonują.

Większość kotów skacze z wysokich miejsc, zamiast schodzić w dół. Pomyśl o tym. Kiedy twój kot wspina się na kanapę, czy schodzi w dół? A może skacze? Prawie zawsze, skacze. Kiedy koty wspinają się na drzewa, często jest zbyt wysoko, by zeskoczyć i dlatego można powiedzieć, że utknęły.

Czasami, gdy kot ” utknął ” na drzewie, jest naprawdę zbyt przestraszony, aby zejść lub zeskoczyć. Może dlatego, że coś go tam goniło, albo nie był przyzwyczajony do bycia na zewnątrz.

Koty przebywające w pomieszczeniach, które nie wychodzą, są bardziej narażone na utknięcie na drzewie, jeśli uda im się wyjść na zewnątrz.

 

Co zrobić, jeśli kot utknie na drzewie

 

Podczas gdy stare komiksy i programy telewizyjne mają tendencję do przedstawiania histerycznych właścicieli kotów dzwoniących do straży pożarnej, gdy ich kot utknie na drzewie, jest to bardzo przesadna reakcja.

Priorytetem numer jeden jest zachowanie spokoju. Stanie pod drzewem, na którym kot utknął i szlochanie nikomu nie pomoże. Zachowaj spokój i zrelaksuj się, ponieważ nie chcesz, aby twój kot był bardziej poruszony.

Oto kilka strategii, które możesz wykorzystać, aby pomóc kotu wyrwać się z drzewa.


Zwab go jedzeniem

 

Jak zauważono wcześniej, niektóre koty, które są „zablokowane”, po prostu postanawiają nie zejść ze strachu lub z innych powodów kociej natury. Zaleca się podanie ulubionego pokarmu dla kotów, który może zachęcić twojego pupila do zejścia z drzewa. Rozgrzanie nieco mokrej żywności nieznacznie zwiększy aromat, dzięki czemu w większości przypadków możesz szybciej sprowadzić koty z drzewa.

Na niektórych obszarach może to wiązać się z ryzykiem przyciągnięcia innych zwierząt, więc jeśli wybierasz się na tę trasę, sugerowałbym przebywanie pod drzewem w pobliżu jedzenia. Przynieś książkę i zrelaksuj się, bo to pokaże Twojemu kotu, że można zejść.

 

Spróbuj się po niego wspiąć

 

Jeśli jesteś fizycznie zdolny i z odpowiednią pomocą. Zawsze musisz mieć kogoś na ziemi jako obserwatora. W ten sposób, jeśli upadniesz, lub coś innego się wydarzy, jest jeszcze jedna osoba, która może zawołać pomoc.

L​ludzie powinni próbować odzyskać kota tylko wtedy, gdy kot jest względnie spokojny i im ufa. Obcy może wystraszyć kota i wpędzić go w bardziej niebezpieczną sytuację.

Pomocny może być kontakt z lokalnymi budowlańcami. Mogą mieć bardzo długą drabinę do wypożyczenia.

 

Zrobić rampę

 

W zależności od drzewa i wysokości, na jaką wspinał się twój kot, możesz użyć solidnej deski jako rampy, by dać kotu łatwą trasę w dół. Ta strategia jest znacznie mniej ryzykowna dla ciebie i mniej ryzykowna dla kota.

 

Zadzwoń po pomoc

 

Jeśli kot jest zbyt poruszony, zbyt wysoko lub w inny sposób nie jesteś w stanie sam go uratować, pora na konsultacje z profesjonalistami. Zadzwoń do lokalnego schroniska dla zwierząt lub numer alarmowy. Zapewne mają porady i pomocne zasoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *