Być może zdajesz sobie sprawę, że oddech twojego kota pachnie jak karma dla kotów, ale czy naprawdę wiesz, co dzieje się z jego zębami? Wnętrze pyska kota jest tajemnicą dla wielu właścicieli zwierząt domowych (ak często je tam oglądasz?), ale utrzymywanie pod kontrolą sytuacji dentystycznej u kotka ma kluczowe znaczenie dla utrzymania w dobrej kondycji jego ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli chodzi o sprawy związane ze zdrowiem, najlepszą metodą na dbanie o nie jest profilaktyka.

1. Ludzkie zęby i zęby kota mają pewne podobieństwa.

Podczas gdy koty wyglądają zupełnie inaczej niż ludzkie perłowe zęby, zarówno ludzie, jak i koty są zwierzętami dipodontycznymi. Oznacza to, że mamy dwa kolejne zestawy zębów. Pierwszy zestaw – zęby mleczne lub dziecięce – wypadają, gdy jesteśmy młodzi. Następnie pojawia się zestaw stały. Jednak linia czasu dentystycznego kotów jest nieco bardziej przyśpieszona niż u ludzi . Koty rodzą się bez zębów, ale ich młode zęby zaczynają pojawiać się, gdy mają około 2 tygodnie. Zęby kocięcia zaczynają wypadać w wieku około 4 miesięcy, aby zrobić miejsce dla zębów stałych. Przy odpowiedniej higienie powinny pozostać u niego, aż do późnej starości.

Koty mają 26 zębów mlecznych i 30 zębów stałych. Dla porównania, ludzie mają 20 zębów mlecznych i 32 zęby stałe. Psy mają 28 zębów mlecznych i 42 zęby stałe.

2. Zęby kota są zoptymalizowane do polowania.

Koronowe kształty zębów kota odzwierciedlają funkcję prawdziwego drapieżnika. Nie ma specjalnych zębów do rozcierania; wszystkie służą do chwytania ofiary i rozcinania mięsa. Dodatkowo, rowek na wargowej stronie kłów kotów został nazwany „krwawiącym rowkiem”, adaptacja zębów mięsożernych, która jest uważana za umożliwiającą zdobyczom krwawienia wokół zęba. „

3. Różne zęby pełnią różne funkcje.

Kocie siekacze – te małe zęby ustawione między kłami w ustach kotów – nie są zbyt przydatne podczas polowań. Są jednak dobre do pielęgnacji. Są bardzo pomocne, jeśli kot musi coś skubnąć. Niektóre koty używają swoich siekaczy do żucia pazurów i usuwania luźnych kawałków paznokci, a także drapania się.

 

 

4. Koty nie mają ubytków


Nie mają ubytków w tym sensie, że ludzie lub psy mają tendencję do wgłębień, które można również określić jako „próchnicę”. Wynika to z kształtu ich zębów. W przeciwieństwie do ludzi i psów, koty nie mają powierzchni poziomych na swoich zębach trzonowych; w ten sposób nie rozwijają się prawdziwe próchnicze zmiany. Bakterie powodujące cukrzycę, które powodują próchnicę, rozwijają się na dołach i dyskach typowo występujących na powierzchniach poziomych, które są przeznaczone do mielenia żywności. Jako zwierzęta mięsożerne zęby kotów wyewoluowały bez takich powierzchni, co czyni je mniej podatnymi na ubytki.

5. Jednak koty mogą mieć inne problemy z zębami.


Podobnie jak u ludzi, u kotów mogą rozwinąć się choroby przyzębia (stan, który osłabia struktury podtrzymujące zęby), jak również zapalenie jamy ustnej i rak jamy ustnej. Są również podatne na schorzenie zwane resorpcją zębów. Dzieje się tak, gdy struktury w obrębie jednego lub więcej zębów zostają zniszczone i ostatecznie znikają. To może być dość bolesne dla kotów. Resorpcja zęba może być trudna do zdiagnozowania, ponieważ objawy wahają się od rzeczywistej dziury w zębie do małej czerwonej kropki na linii dziąseł. Jeśli weterynarz zdiagnozuje resorpcję zęba, prawdopodobnie usunie ząb.

6. Koty rzadko wykazują ból zębów.

Koty ukrywają swój ból. Najczęstszym objawem u kotów z problemami stomatologicznymi jest brak objawów. Wszystko zależy tu więc od właścicieli i lekarzy weterynarii, którzy wykonując profilaktykę zauważą problem.

 

 

Sumienność wymaga zwracanie uwagi na ewentualny ślinotok, czerwone dziąsła i zmiany nawyków żywieniowych kota, a także zauważenie jakichkolwiek zmian w oddechu kota. Problemy z higieną jamy ustnej często mają wyraźny, zgniły zapach. 

 

7. Koty domowe dobrze radzą sobie po usunięciu zębów


Jeśli Twój kot ma zdiagnozowane problemy stomatologiczne, które wymagają ekstrakcji, nie martw się. Koty mogą jeść mokre karmy dla kotów (a czasem nawet suche) bez niektórych lub nawet wszystkich zębów i żyć długo i zdrowo. 

8. Regularne wizyty u dentysty i szczotkowanie zębów będą chronić zdrowie twojego kota.

Warto zdać sobie sprawę z zalet codziennego szczotkowania zębów u kotów. Podobnie jak ludzie, zapobiega gromadzeniu się bakterii, które powodują wiele problemów stomatologicznych. Właściciele kotów powinni zawsze poprosić o przeprowadzenie badania ustnego podczas dorocznych wizyt kontrolnych.

Właściciele zwierząt domowych, którzy poszukują opieki dentystycznej nad swoimi zwierzętami, powinni aktywnie szukać lekarzy weterynarii, którzy dysponują niezbędnym sprzętem do diagnozowania problemów stomatologicznych. Konieczne jest, aby odwiedzić lekarza weterynarii, który używa stomatologicznych zdjęć rentgenowskich do diagnozowania i wykonywania zabiegów stomatologicznych. Weterynarze muszą wiedzieć, co się dzieje pod linią dziąseł, aby właściwie zaplanować procedury. 

9. Istnieje mnóstwo informacji na temat zdrowia jamy ustnej zwierząt domowych.

Właściciele kotów, którzy szukają więcej informacji na temat zdrowia jamy ustnej ich kota, a także wskazówek dotyczących tego, które produkty są najlepsze dla zębów kociaka z pewnością znajdą dużo ciekawych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *