Jeśli kiedykolwiek spałeś z kotem u twoich stóp, istnieje spora szansa, że ​​obudziłaś się z kocim brzuchem na twarzy. Mimo, że twoje łóżko jest wystarczająco duże, by pozwolić wam obojgu rozłożyć się na sporej przestrzeni do odpoczynku, twój kot nie ma wątpliwości, że preferuje leżenie nad twoją głową. Zachowanie twojego kociego przyjaciela może być dokuczliwe, ale spokojnie, kot wcale nie próbuje Ci dokuczyć. W rzeczywistości powód tego dziwactwa może być dość prosty.

 


„Dlaczego mój kot śpi na mojej głowie?”

 

Po pierwsze, Twoja głowa jest bardzo ciepła. Choć w innych miejscach jest ciepło, ciepło z twojego ciała zazwyczaj ucieka z głowy, co może wpłynąć na decyzję kota o znalezieniu najcieplejszego miejsca do spania. Średnia temperatura ciała kota wynosi 38-39 stopni i muszą utrzymywać ciepło dla prawidłowego metabolizmu, więc poszukiwanie zewnętrznego źródła ciepła pozwala ciału nie musieć tak ciężko pracować, aby utrzymać ciepło podczas snu.

Po drugie:  Kot szukający spokoju u góry łóżka może nie tylko szukać ciepła, ale także unikać tików niespokojnego śpiącego.
Wiele osób rzuca i skręca lub ma niespokojne nogi. Zawsze nieco się kręcimy, jednak niektóre osoby mają do tego większe skłonności.

Innymi słowy, przyzwyczajenia Twojego kota mogą powiedzieć też coś o Tobie.

Po trzecie: Twój kot może polubić Twój zapach (szczególnie zapach włosów), dzięki czemu poczuje się bezpiecznie podczas snu. Koty są również zwierzętami terytorialnymi i dominującymi, które chcą oznaczyć swój lud swoim zapachem, tak samo jak zaznaczają Cię swoim.

Wiele osób narzeka, że ​​ich kot śpi z tylnym końcem 🙂 w kierunku twarzy osoby.Chociaż nie jest to najprzyjemniejszy rytuał, jest to rzeczywiście dobry znak. To jest kot, który ufa swojemu człowiekowi. Nie ma możliwości by kot bez pełnego poczucia zaufania i przynależności do rodziny ułożył się w ten sposób. W środowisku naturalnym koty znajdą najbezpieczniejsze miejsce do schronienia się i snu. W domu najbezpieczniejsze miejsce znajduje się obok właściciela, gdzie, jeśli coś przebudzi osobę, kot zostanie ostrzeżony o obecnym niebezpieczeństwie. Na wolności znajdują najbezpieczniejsze miejsce – z dala od drapieżników i innych niebezpieczeństw – aby odpocząć między polowaniami.

 

 

Nocne nawyki Twojego kota

 

Chociaż nawyki te są nieszkodliwe, a nawet pochlebne, mogą okazać się uciążliwe dla Twojego snu. Kot po godzinie w bezruchu nagle może zacząć szaleńczo polować na zabawki w całym pokoju. Koty nie mają codziennego cyklu snu i czuwania, który mamy my i wiele innych zwierząt, a zamiast tego śpią i budzą się często przez cały dzień i noc. Koty na wolności muszą polować aż do 20 małych zdobyczy każdego dnia i muszą być w stanie odpocząć między każdym polowaniem. Chociaż udomowione koty nie jedzą w ten sposób, zachowują ten sam wewnętrzny zegar, co ich dzikie rodziny.

Znalezienie wygodnego rozwiązania

 

Choć predysponowane do nocnego trybu, że koty są naturalnie elastyczne i mogą być rzeczywiście przekonane do przyjęcia bardziej wygodnych nawyków dobowych.

Jak zmęczyć kota przed wieczornym położeniem się do łóżka?

Użyj zabawki dla kota w sposób imitujący polowanie – odciągnij zabawkę od kota i pozwól kotu ją złapać. Po miłym treningu, zaraz po ostatnim polowaniu, daj kotu miskę karmy dla kotów. Kot następnie będzie jadł, umyje się i kładzie się spać. 

Podczas gdy każda zmiana zachowania może zająć trochę czasu, powtarzanie może zawsze pomóc w zachęcaniu do przewidywalnych zachowań. Na początku twoje zwierzę może być uparte, ale czas i cierpliwość rzeczywiście doprowadzą do bardziej wzajemnie zgodnego rozkładu zajęć i snu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *