PODSZERSTEK U KOTÓW

Większość kotów ma powójne futro. Wyjątkiem jest kot rasy Rex, który kręcone włosy, których nie gubi 🙂
Podwójna warstwa składa się z zewnętrznej warstwy „ochronnej”, która jest dłuższa i grubsza. Dolna warstwa jest bardzo miękka i cienka. To jest podszerstek.

 

Czym się charakteryzują?

Warstwa ochronna jest cieńsza.  Podszycie czyli podszerstek, przypomina bardziej kępy, a kiedy te kępy zaplątują się w ochronną warstwę sierści, tworzy się gęsta i bolesna plątanina – podszerstek się ‚filcuje’. Te sploty leżą blisko skóry i szarpią gdy zwierzę wykonuje codzienne czynności. Skóra kota jest bardzo delikatna i łatwo ulega podrażnieniu dlatego wykluczone jest wycinanie tych kołtunów, ponieważ w łatwy sposób można przerwać jej ciągłość.

 

 

Nie wszystkie koty linieją w ten sam sposób. Zasadniczo koty, które spędzają cały czas na świeżym powietrzu, będą linieć sezonowo, a koty domowe będą gubić nadmiar sierści przez cały czas w związku z temperaturą otoczenia. Nie dotyczy to jednak wszystkich ras. Za każdym razem, gdy kot zrzuca gęsty podszerstek, jest bardziej prawdopodobne, że jego nadmiar zostanie przez niego połknięty w trakcie pielęgnacji, co może prowadzić do problemów i powstawania tzw. bezoarów.

 

 

U kotów z grubym podszerstkiem szczotkowanie powierzchni okrywy nie wystarczy. Potrzebne są specjalistyczne narzędzia – typu FURMINATOR, które zbiorą wewnętrzną część okrywy – podszerstek.

 

Dodatkowo szczotkowanie zewnętrznej, gładkiej części, miękką szczotką, poprawia kondycję sierści kota, ogranicza występowanie kul włosowych, zapobiega matowieniu sierści przez równomierne rozprowadzenie sebum i zmniejsza ilość włosów w całym domu. Ważne jest jednak dokładne i delikatne szczotkowanie, systematycznie. Przy okazji budujemy więź z naszym pupilem. Ważne jest, by przyzwyczajać go do pielęgnacji stopniowo, by go nie zrazić. Jeżeli mamy naszego kota od kocięcia, warto zacząć go przyzwyczajać do takich zabiegów już od pierwszych dni w naszym domu.

 

JUŻ TERAZ ZAOPATRZ SIĘ W PROFESJONALNE NARZĘDZIA DO PIELĘGNACJI!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *