Hasło „tauryna w diecie kota” pojawia się bardzo często, ale czy naprawdę wiesz, czym jest tauryna i dlaczego jest ważna?

Tauryna jest aminokwasem. Dla tych, którzy są zainteresowani wzorem chemicznym – C2H7NO3S.

W przeciwieństwie do większości aminokwasów, które łączą się w długie łańcuchy z innymi aminokwasami w celu wytworzenia wszystkich różnych białek potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, tauryna jest wolna i znajduje się w wielu komórkach / tkankach organizmu. Jest obecna także w żółci, w płynie trawiennym wytwarzanym przez wątrobę. i wydzielanym do przewodu jelitowego.

Tauryna jest uważana za niezbędny aminokwas u kotów. Innymi słowy, niezbędny by żyć i funkcjonować normalnie. Niektóre zwierzęta potrafią syntezować taurynę. Koty mogą wytwarzać trochę tauryny, ale enzym musi wydostać się z cysteiny. Dlatego, bez odpowiedniej podaży tauryny w diecie, koty w końcu stają się pozbawione tauryny całkowicie.

 

 

Niedobór tauryny może mieć poważne konsekwencje. Pierwszą chorobą, która pojawia się najczęściej przy niedoborze tauryny, jest forma centralnego zwyrodnienia siatkówki (CRD). Tauryna odgrywa tutaj ważną rolę w budowie tej tkanki. Pręty i stożki przekształcają różne długości fal światła w oku, a tapetum lucidum odbija światło w oku. Ponieważ struktury ulegają degradacji z powodu braku tauryny, wzrok zaczyna zawodzić. Zmiany nie są odwracalne, ale jeśli zostały wykryte wystarczająco wcześnie, suplementacja tauryną może uratować resztę wzroku którą posiada kot.

Niedawno (w latach 80.) niedobór tauryny został powiązany z postacią choroby serca – rozszerzoną kardiomiopatią (DCM). Uważa się, że tauryna występuje w komórkach sercowych. Brak wystarczającej ilości tauryny, która może prowadzić do zastoinowej niewydolności serca. Suplementacja (zwykle 250 mg tauryny podawanej doustnie dwa razy dziennie) może odwracać rozszerzoną kardiomiopatię spowodowaną niedoborem tauryny. O ile wykryto to wystarczająco wcześnie.

 

 

Niedobór tauryny może również prowadzić do niepłodności, słabego wzrostu kociąt urodzonych przez kotki z niedoborem tauryny i zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Pomijając błędy przy wytwarzaniu karmy, niedobór tauryny często występuje, gdy karmimy naszego podopiecznego nieodpowiednio dobraną dietą. Tauryna występuje niemal wyłącznie w odzwierzęcych źródłach białka (mięso, ryby itp.). Koty jedzące wegetariańskie lub wegańskie diety są najbardziej zagrożone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *