Koty są dobrze uzbrojonymi istotami, które potrafią uderzyć z siłą przekraczającą ich wagę. Mają ostre zęby i szybki refleks. Są gibkie i zwinne. Kocie pazury mogą siać spustoszenie na mniejszych zwierzętach, potencjalnych drapieżnikach (np nas kiedy chcemy je złapać), dywanach, zasłonach, sofach. Jak więc bronić się przed podrapaniem? Porozmawiajmy o tym, jak przyciąć kocie paznokcie i dlaczego powinieneś to robić

Po pierwsze, porozmawiajmy o usuwaniu paznokci vs. przycinaniu paznokci kota.

W dawnych czasach rozwiązaniem dla kotów które siały spustoszenie w domu lub skrzywdziły człowieka w zabawie było okropne: Całkowicie usuwano im pazury. Obecnie większość weterynarzy i miłośników kotów postrzega te praktykę jako bezwzględną ostatnią deskę ratunku – a wielu weterynarzy odmawia wykonania tego zabiegu u kotów nawet w ostateczności. Potencjalne powikłania, takie jak ból, zmiany w zachowaniu i zwiększone prawdopodobieństwo gryzienia, są uważane przez większość za przewyższające korzyści (dla właścicieli – kotom nie przynoszą korzyści) z procedury. Starzy weterynarze, którzy wciąż wierzą w usuwanie pazurów, całe szczęście przechodzą na emeryturę, więc ludzie muszą dostosować się do rzeczywistości świata, w którym ten zabieg będzie awykonalny

Oznacza to, że większość pazurów kota musi zostać przycięta. Obcinanie paznokci, w przeciwieństwie do ich usunięcia, niesie wiele korzyści nie tylko dla ludzi i ich rzeczy, ale także dla kotów.

 

Po co przycinać pazury kota?


Oczywiste jest, że ostre kocie pazury zadają większe obrażenia niż przycięte. Twoja sofa, dywan i zasłony zauważą znaczące korzyści. Dla przypomnienia, „wyostrzenie” pazurów jest normalnym wyrazem zachowania kotów i nie może (i nie powinno) być w żaden sposób stłumione. Dlatego wszyscy właściciele kotów powinni mieć zadrapania 🙂

Wiadome jest natomiast, że przycięte pazurki kota powodują mniejsze obrażenia dla ludzkiej skóry niż ich ostrzejsze odpowiedniki. Zadrapania kota są nie tylko bolesne. Zarysowania mogą zostać zainfekowane (pamiętaj, że kot kopie w kuwecie z tymi samymi paznokciami). Zakażone pchłami koty mogą szerzyć Bartonella henselae, znaną również jako choroba kociego pazura (chociaż moim zdaniem należy ją nazwać chorobą pchlich odchodów, ponieważ rozprzestrzeniają ją pchły – koty jedynie wprowadzają bakterie do krwioobiegu, gdy drapią ludzi paznokciami które mają na sobie odchody pcheł).

Koty czerpią bezpośrednie korzyści z obcinania paznokci przez ludzi. Paznokcie kotów rosną w warstwach przypominających muszle. Kiedy koty „wyostrzają” swoje pazury, usuwają starsze skorupy, aby odsłonić ostrzejsze nowe. Jednak często koty nie zdejmują tej warstwy. Może to prowadzić do wrastających paznokci, które mogą stać się niezwykle bolesne i mogą prowadzić do nieprzyjemnych infekcji. Regularne przycinanie ich, zapobiega wrastaniu paznokci. Co więcej, kot z przyciętymi paznokciami prawdopodobnie będzie cieszył się lepszymi relacjami z rodziną, ponieważ nie zostanie wyrzucony z kolan gdy w zabawie za mocno zadrapie właściciela.

 

Jest dobra wiadomość: wykwalifikowany zespół ludzi pracujących z tolerancyjnym kotem może uzyskać przycięcie paznokci w ciągu 20 sekund bez najmniejszych problemów 🙂 . Niestety, istnieją również złe wieści: wiele kotów nie toleruje przycinania, a wiele osób nie jest w tym przeszkolonych. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak przyciąć kocie paznokcie, które, mam nadzieję, pomogą właścicielom kotów:

1. Poznaj budowę pazurów kota

Większość kotów ma 18 paznokci (pięć na każdej przedniej stopie i cztery na każdej tylnej stopie). Jednak stan zwany polidaktylia, w którym koty mają nadmiarowe pazury, jest dość powszechny. Poznaj stopy swojego kota i dowiedz się, gdzie są paznokcie i ile ich jest. Pamiętaj też, że pazury kotów naturalnie chowają się w spoczynku. Można je wysunąć do przycinania, stosując równoczesny delikatny nacisk na górę i dół każdego palca. Poćwicz to i osiągnij w tym dobre wyniki.

Wreszcie, poznaj rdzeń. Rdzeń zawiera krew i nerwy, które odżywiają i dostarczają czucia do paznokci. Jeśli zbyt agresywnie przytniesz lub przyciśniesz pazur, przekonasz się o tym szybko. Spowoduje to ból i krwawienie. Rdzeń można rozpoznać po różowym lub czerwonym odcieniu (spowodowanym przez krew przepływającą przez niego) u nasady paznokcia. Rdzeń generalnie nie obejmuje całego paznokcia.


2. Przyzwyczajaj kota do leżenia spokojnie podczas kiedy dotykasz jego nóg

Koty bardzo rzadko odmawiają przycięcia paznokci. Jednak wiele kotów nie lubi być dotykanych w okolicy opuszek i dlatego uciekają. Polecam, aby właściciele kotów codziennie dotykali stóp swoich kotów. Jeśli twój kot jest przyzwyczajony do dotyku w tym miejscu, praca będzie znacznie łatwiejsza. Kocięta są szczególnie podatne na tę przyzwyczajenia, ale można nauczyć tego również dorosłych kotów. Możesz ćwiczyć wysuwanie paznokci podczas dotykania ich stópek.


3. Staraj się, aby przycinanie paznokcia było przyjemne i nie szarp się z kotem

Smakołyki, pieszczoty i delikatny ton głosu pomaga. Jeśli twój kot zacznie się denerwować, przerwij procedurę. Koty mają wyjątkowo dobrą pamięć, a jeśli walczysz, by przyciąć paznokcie, mogę cię zapewnić, że cała czynność później będzie jeszcze trudniejsza.


4. Praca zespołowa popłaca

To jest as weterynarza w rękawie. Prawie zawsze pracuje z inną osobą podczas wykonywania przycinania pazurów. Trzymanie kota jest trudniejszą pracą, ponieważ wymaga dużej ilości finezji – celem jest powstrzymanie kota przed ucieczką i jednocześnie nie przestraszenie go. Należy to robić delikatnie i z miłością, ale dobry chwyt nie pozwoli kotu wstać i odejść (chyba, że ​​zacznie się denerwować).


5. Nie marnuj czasu

Bardzo niewiele kotów toleruje 10-minutowe przycinanie paznokci. Wiedz, co robisz, szanuj cierpliwość swojego kota i nie przeciągaj. Jeśli jesteś w tym dobry, sama czynność zajmie mniej niż kot zdąży się zorientować.


6. Używaj odpowiedniego sprzętu i korzystaj z dobrej techniki

 

Jedna osoba powinna łagodnie trzymać i uspokoić kota. Druga osoba powinna szybko wysunąć każdy paznokieć i użyć odpowiedniego przycinaka do paznokci, aby usunąć końcówkę każdego paznokcia. Poruszaj się gładko przez paznokciach każdej stopy. W razie wątpliwości lepiej jest usunąć zbyt mało paznokcia niż za dużo. Najostrzejsza część pazura znajduje się na samym końcu, więc i tak należy usunąć tylko trochę. Jeśli przypadkowo obetniesz zbyt wiele, zastosuj odpowiedni środek do zatamowania krwawienia.

 

Pamiętaj, że dzięki przycinaniu paznokci, tak jak w przypadku wielu rzeczy w życiu, praktyka robi wielką różnicę. Jeśli zdecydujesz się na regularne zabiegi i przycinanie paznokci Twojego kota, najprawdopodobniej osiągniesz w tym świetne wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *