Koty drapią się z różnych powodów.

Czynność drapania usuwa warstwy zużytych zewnętrznych pazurów i odsłania nowe, ostrzejsze pazury. Działa również jako sposób na znakowanie terytorium przez koty a co za tym idzie odstraszanie konkurentów. Nie możesz powstrzymać kotów od strzępienia pazurów, ale możesz przekierować je na bardziej odpowiednie powierzchnie. Pamiętaj, że czasami może to wymagać kreatywnego planowania, aby odnieść sukces.

Używanie solidnego drapaka zapewnia Twojemu kotu powierzchnię do ostrzenia pazurów i utrzymuje je w dobrym stanie. Pomaga im również zidentyfikować obiekt i miejsce, które mogą zdefiniować jako własne. Drapak może stanowić formę rozciągania i ćwiczeń fizycznych, a większe drapaki i drzewa dla kotów zapewniają wzbogacanie życia kotów domowych, dając im miejsce do wspinania się, zabawy i chowania, co zapewnia im rozrywkę i ćwiczenia przez cały dzień.

Drapaki są dostępne w różnych stylach i materiałach. Jeśli rozważasz różne rodzaje miejsc, które twój kot lubi drapać (sofa, drzwi, ściana), zdajesz sobie sprawę, jak różnorodne musi być środowisko kota. Niektóre koty wolą drapać pionowo, podczas gdy inne lubią poziome powierzchnie lub drapią pod kątem. Mogą lubić szorstkość tapicerki, pluszowego dywanu lub miękkiego drewna drzwi.


Możesz wypróbować te opcje:

Jeśli twój kot kocha miękkie drewno twojej ramy drzwi, zastanów się nad stworzeniem prostego drapaka z miękkiego drewna, aby jego zainteresowanie było największe.

–   Twój kot może uwielbiać drapać dywan, ale może to również oznaczać, że preferuje drapanie w poziomie zamiast pionowego słupka – tutaj fajnie sprawdzi się np. drapak tekturowy

Jeśli Twój kotek naprawdę uwielbia tapicerkę, poszukaj pozostałości tkaniny o podobnej fakturze i owiń ją wokół słupka

Skorzystaj z drapaka, aby zablokować miejsce, w którym zwierzak regularnie ostrzy pazury, i zachęć go do skorzystania z preferowanego miejsca, które ustawiłeś. Dostarczenie kilku różnych miejsc i materiałów może zwiększyć twoje szanse na uniknięcie niewłaściwego drapania, szczególnie jeśli masz więcej niż jednego kota w domu – różne koty najprawdopodobniej będą cieszyć się różnymi rodzajami powierzchni. Koty mogą również oznaczyć dany drapak, więc dobrze jest mieć kilka, z których może wybrać twój kot, mając innych towarzyszy.

 

Przy odrobinie kreatywności i cierpliwości, możesz być szczęśliwy zarówno Ty jak i Twój kot i utrzymywać meble i dywan w nienaruszonym stanie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *