Koty z problemami z nerkami mają zmniejszoną zdolność wydalania produktów ubocznych wytwarzania moczu, co prowadzi do potencjalnie toksycznego gromadzenia się ich w krwioobiegu. Podczas gdy niektóre problemy z nerkami występują nagle, przewlekła choroba nerek pojawia się wolniej przez pewien okres czasu. Terminowa ocena weterynaryjna z ciągłą opieką wspierającą i dietetyczną może pozwolić niektórym kotom z problemami z nerkami na utrzymanie odpowiedniej jakości życia.


Co powoduje problemy z nerkami?

 

Poniżej przedstawiono niektóre przyczyny zarówno przewlekłych, jak i ostrych problemów z nerkami:

Wysokie ciśnienie krwi
Infekcja
Choroba immunologiczna
Wrodzona lub dziedziczna choroba
Nowotwór
Zmniejszono przepływ krwi do nerek
Uraz nerek
Zaburzenia układu moczowego, takie jak kamienie nerkowe
Narażenie na toksyny, szczególnie preparaty przeciw zamarzaniu

 

Jakie są objawy problemów z nerkami?


Jeśli twój kot wykazuje którykolwiek z poniższych objawów, proszę, zabierz go do weterynarza.

Utrata / zmniejszenie apetytu
Utrata masy ciała
Wymioty lub biegunka
Letarg lub depresja
Odwodnienie
Zmiana w ilości pobieranej wody
Ból w okolicy nerek
Wrzody ust
Zły oddech
Zaparcie
Krwisty lub mętny mocz
Oddawanie moczu w nieprawidłowych miejscach lub ból podczas oddawania moczu
Potykanie się, zachowując się jak ‚pijany’

 

 

Które koty są podatne na problemy z nerkami?

 

Choroba nerek jest najbardziej rozpowszechniona u starszych kotów, ale może występować u kotów w każdym wieku. Koty mogą rodzić się z nieprawidłowymi nerkami, które nigdy nie działają prawidłowo. Niektóre rasy, takie jak Persy, są predysponowane do takich dziedzicznych problemów z nerkami.

Ponadto koty wychodzące na zewnątrz narażone są na poważne problemy, ponieważ mają większe szanse na kontakt z toksynami, które mogą powodować niewydolność nerek, takie jak np preparaty odmrażające.


Jak diagnozowane są problemy z nerkami u kotów?

 

Istnieją różne sposoby ustalenia, czy kot cierpi na chorobę nerek. Twój weterynarz przeprowadzi badanie kliniczne i pobierze próbki krwi i moczu, aby sprawdzić, czy nie ma problemu z nerkami Twojego zwierzaka. Można również wykonać RTG, USG, pomiar ciśnienia krwi lub biopsję nerki.


Jakie są problemy z nerkami u kotów?


Może być trudne określenie konkretnej przyczyny choroby nerek. Może być potrzebne leczenie w nagłych wypadkach i hospitalizacja, w zależności od stopnia niewydolności nerek, w którym przebywa kot. Ostra choroba nerek może czasami zostać przyłapana na wczesnym etapie, gdy uszkodzenie nerek jest minimalne. W niektórych przypadkach korzystne jest długoterminowe leczenie wspomagające. Możliwe są następujące zabiegi:

Leczenie podstawowej przyczyny niewydolności nerek (np. toksyny)
Leki wspomagające produkcję moczu
Dieta terapeutyczna
Zarządzanie zaburzeniami elektrolitowymi
Płynoterapia
Korekta anemii
Leki na wysokie ciśnienie krwi, wymioty lub problemy żołądkowo-jelitowe

 

Czy koty z problemami z nerkami powinny być karmione specjalną dietą?

 

Karmienie kota specjalną dietą nie wyleczy choroby nerek, ale kontrolowanie spożycia przez kota białka, fosforu i sodu może pomóc w złagodzeniu objawów i poprawie ogólnego zdrowia i długowieczności Twojego pupila. Istnieje wiele dostępnych na rynku diet weterynaryjnych dla kotów z przewlekłą chorobą nerek.

Pamiętaj, że zmiany w diecie twojego kota nie powinny być dokonywane gwałtownie. Porozmawiaj ze swoim weterynarzem o delikatnym przeniesieniu twojego kota na nowe jedzenie.

 


Jak mogę dbać o mojego kota w domu?

 

Bądź pilny, przestrzegając diety swojego kota, ściśle przestrzegając diety zaleconej przez weterynarza. Zawsze dawaj mu dostęp do czystej, świeżej wody, utrzymuj spokój w swoim domu i upewnij się, że ma aktualne rutynowe kontrole i testy medyczne, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.


Jak można zapobiegać problemom z nerkami?

Nie podawaj swojemu kotu leków bez recepty bez instrukcji lekarza weterynarii i upewnij się, że ma on cały czas dostęp do świeżej wody.

 


Co się stanie, jeśli problemy z nerkami kota zostaną niezauważone?

 

Jeśli ostra niewydolność nerek nie zostanie rozpoznana i leczona, koty mogą cierpieć na różne stopnie trwałego uszkodzenia nerek, a nawet ponieść śmierć. Przewlekła niewydolność nerek powoduje wiele wtórnych problemów w czasie, w tym zmniejszenie poziomu wapnia, które może prowadzić do demineralizacji kości. Niedokrwistość może również wystąpić, gdy nerki tracą zdolność do produkcji hormonu, który stymuluje produkcję czerwonych krwinek. Ostatecznie, jeśli nie jest leczona, niewydolność nerek jest śmiertelna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *