CZYM KARMIĆ?

 

Odstawianie kociaka to proces przenoszenia kociaka z mleka matki na pokarm stały. To ważna część rozwoju kociąt i musi być wykonana we właściwym czasie i we właściwy sposób. Zwykle kotka sama poradzi sobie z kotkami. Ale kiedy kocia mama ma problemy z produkcją mleka, albo gdy nie może już karmić, musimy interweniować. Oto kilka wskazówek, które pomogą sprawnie i skutecznie odstawić kociaka.

 

PRZED ROZPOCZĘCIEM PROCESU KARMIENIA

 

Gdy jest to w ogóle możliwe, kocięta powinny mieć możliwość do spożywania mleka matki, szczególnie w ciągu pierwszych 12 do 24 godzin życia. Pierwsze mleko – siara  – zawiera przeciwciała, które kotek może wchłonąć tylko w tym czasie.

Jeśli kotka karmiąca ma wyjątkowo duży miot kociąt i nie może wyprodukować wystarczającej ilości mleka, każdy kotek powinien dostać trochę mleka przy udziale człowieka czy innej kotki. Jeśli kotka nie może wyprodukować mleka z powodu zapalenia sutka lub innych problemów, inna matka karmiąca może przyjąć kocięta, jeśli są one zbliżone wiekiem do jej własnych.

Jeśli nie ma kota do karmienia, można karmić preparatem zastępującym mleko butelką lub strzykawką. W nagłych wypadkach zaleca się mieszanie szklanki pełnego mleka, żółtka jaja, kropli ciekłej multiwitaminy w blenderze; ale jest to wyłącznie rozwiązanie tymczasowe, aby uzyskać pewne odżywianie kociąt, i należy jak najszybciej zdobyć odpowiedni preparat.

Będziesz karmić butelką przez trzy do czterech tygodni. Zawsze podgrzewaj butelkę w filiżance gorącej wody i sprawdź smak, sprawdzając temperaturę i czy mieszanka nie skwaśniała.

Karm powoli, ale często: co dwie do trzech godzin w ciągu dnia. W nocy, nie martw się o to; obudzą cię, gdy będą głodne. Jeśli śpią, niech śpią i śpią 🙂

 

KIEDY ROZPOCZĄĆ ODSADZANIE

Zwykle proces odsadzania kociaka rozpoczyna się w wieku około czterech tygodni. Kociak razem z mamą, zaczyna próbować jeść jej jedzenie.. Ale jeśli odstawiasz od piersi kociaka, który został osierocony, możesz zacząć trochę wcześniej, od trzech do czterech tygodni.

Kiedy zaczynają gryźć i żuć butelkę, są gotowe. W tym momencie możesz zacząć wprowadzać jedzenie dla kotów.

 

JAK ODSADZAĆ KOCIAKA

Aby zacząć odstawiać kociaka, wymieszaj karmę dla kotów z mlekiem, aby kociak rozpoznał smak. Posmaruj wokół pyszczka palcem i pozwól im się oblizywać. Gdy przyzwyczają się do smaku, będą szukać go gdzie indziej. Następnie możesz pozwolić im zapoznać się z miską. Monitoruj je, aby nie jadły zbyt szybko i nigdy nie wpychaj ich pyska do miski, co mogłoby spowodować ich zachłyśnięcie i wywołać zapalenie płuc.

 

Pomiędzy czwartym a szóstym tygodniem, stopniowo przestawiaj kociaki odsadzone na suchy pokarm, w razie potrzeby uzupełniając mlekiem. Stosuj żywność w puszkach lub suchą karmę dla kotów zmieszaną z wodą; na początku dodaj dużo wody, a następnie zmniejsz ilość wody, gdy kociak dojrzeje i będzie mógł

 

Ogólny harmonogram odstawiania kociąt:

 

Tygodnie 4-5: Podawaj mokry lub zwilżony suchy pokarm, mieszając z mlekiem, aby wytworzyć miękką konsystencję. Uzupełnij mlekiem z butelki, jeśli kociak nie je zbyt dużo nowego pokarmu, aby upewnić się, że dostaje wystarczająco dużo kalorii.
Tygodnie 5-6: Kocięta odsadzone powinny zacząć gryźć krokiet, lekko zwilżony wodą.
Tygodnie 6-7: W tej chwili proces odstawiania kociąt jest zakończony i powinni one jeść całe stałe jedzenie przed siódmym tygodniem.

 

POZOSTAŁE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ODŻYWIANIA

Kiedy odstawiasz kociaka na stałe jedzenie, ważne jest, aby użyć pokarmu przygotowanego specjalnie dla kociąt. Te karmy mają wyższe poziomy kalorii, białka i wapnia, których potrzebują rosnące kocięta. Jeśli opiekujesz się kotem matką i jej miotem, to dobrze, żeby mama kotka jadła ten sam pokarm dla kociąt.

 

Kocięta odsadzone muszą być w cieple. Zbuduj gniazdo, okładając wysokie pudełko lub nosidełko ręcznikami. Umieść podkładkę grzewczą lub termofor pod ręcznikami na połowie pudełka. Daje to kociętom dużo ciepła, ale także miejsce do ochłody, jeśli jest im zbyt gorąco.

 

Odstawianie kociąt to naturalny proces; mogą potrzebować twojej pomocy ale będzie dobrze!
Klucz to: trochę cierpliwości i dużo miłości 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *