Delikatnie głaskacie swojego kota, gdy ten nagle zaczyna łapać nas zębami za rękę, co zastanawia wielu właścicieli: „Dlaczego mój kot mnie gryzie?” Te tak zwane „miłosne kąsanie” zwykle nie powodują krwawych ran 🙂 , ale zdarzają się nagle, co sprawia, że ​​zastanawiasz się, co spowodowało zmianę w zachowaniu twojego kota.

 

„Gryzienie właścicieli podczas codziennych pieszczot to jeden z podstawowych problemów” – zgodnie twierdzą lekarze i behawioryści.

Weterynarze wiedzą, czym są te konkretne podgryzania, dlaczego koty angażują się w to zachowanie i jak rodzice zwierząt domowych mogą odpowiednio reagować, gdy ich sfrustrowany członek rodziny odczuwa potrzebę ukąszenia. Warto więc opowiedzieć o konkretnym zachowaniu podczas rutynowej wizyty. Do tego czasu przedstawiamy kilka wskazówek.
 

Czym jest a czym nie jest miłosne kąsanie

Nie należy mylić miłosnego kąsania  – z typem nadmiernie agresywnego gryzienia związanego ze strachem, obroną lub działaniem terytorialnym.

Ukąszenia z miłości zazwyczaj nie są dotkliwe i nie przecinają naszej skóry. Zaczyna się od lizania, a zachowanie staje się bardziej intensywne aż w końcu może zakończyć się podgryzaniem.

Kolejną wskazówką, że twój kot w ten specyficzny sposób okazuje Ci miłość, jest to, że zazwyczaj nie ma innych oznak agresji, takich jak syczenie, warczenie i drapanie. Język ciała kota jest zazwyczaj dość spokojny, chociaż kot może się lekko napiąć tuż przed gryzieniem.

 

Dlaczego Twój kot gryzie Cię podczas pieszczot?

Niewiele jest badań mówiących o tym, dlaczego koty zachowują się w ten sposób: większość tego, co wiadomo, opiera się na spekulacji.

Ukąszenia kotów mogą być także nieumyślne, w ramach pielęgnacji kota. Koty mogą lizać przez pewien czas konkretny obszar, a następnie wykorzystywać swoje siekacze do przeczesania sierści. Przy okazji Twój kot może zadbać o Ciebie, Twoją rękę, twarz lub głowę.

Ponadto nie wszystkie koty lubią pieszczoty. Niektóre koty mogą chcieć lub cieszyć się odpoczynkiem na kolanach swojego właściciela, ale nie bardzo lubią być głaskane. Możliwe jest również, że rodzic zwierzęcia domowego głaska kota w obszarach, które kot uważa za nieprzyjemne, na przykład na brzuchu lub w jego pobliżu lub na ogonie.

 

Jak odpowiednio reagować na ukąszenia kota

Badanie mowy ciała kota jest jednym z najlepszych sposobów nauczenia się, jak odpowiednio reagować i zapobiegać przyszłym wydarzeniom.. Uważaj na oznaki dyskomfortu, takie jak uszy po bokach głowy lub drgający ogon, i przestań głaskać, jeśli są widoczne.

Rodzice zwierząt domowych powinni zauważyć, czy gryzienie kota ustaje, gdy kot jest głaskany lub pielęgnowany częściej lub krócej. Właściciel powinien odpowiednio zareagować przed ukąszeniem kota. Tak więc, jeśli kot zazwyczaj gryzie po pięciu ruchach dłonią lub szczotką, właściciel powinien zawsze zatrzymać się na czterech. Jeśli kot ugryzie, gdy właściciel zaprzestanie głaskania po pięciu ruchach, właściciel powinien przekierować kota na inną czynność po tym czasie – np na ulubioną zabawkę czy wędkę.

Jeżeli nie wiemy jak kot zareaguje, zaleca krótkie sesje pieszczot, często pauzując, aby ocenić zainteresowanie kota. Zalecane jest również, aby ludzie zawsze zapraszali swojego kota do interakcji, a nie zbliżali się i zajmowali się śpiącym lub odpoczywającym kotem. Skup się na pieszczotach na obszarach, które koty ogólnie lubią, takich jak uszy i podbródek, i unikaj pieszczoty kotów na brzuchu lub w pobliżu ogonów, chyba że musisz je wyczesać.

 

 

Nigdy nie reaguj negatywnie na gryzienie kota. Właściciel nie powinien nigdy w żaden sposób potrząsać, spryskiwać wodą ani przerażać kota; może to spowodować, że kot zareaguje na to prawdziwą i niebezpieczną agresją,

Jeśli kot gryzie cię i spowoduje przerwanie skóry, natychmiast oczyść ranę. Poszukaj jakiegokolwiek obrzęku, bólu lub zaczerwienienia, które się rozprzestrzenia. Jeśli zauważysz którekolwiek z tych objawów, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub udaj się do przychodni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *