Choroba z Lyme i więcej problemów wywoływanych przez kleszcze u kotów

 

Ochrona kota przed kleszczami jest ważną częścią zapobiegania chorobom. W rzeczywistości istnieje kilka chorób, które mogą zostać przekazane zwierzęciu od ukąszenia przez kleszcza. Niektóre z najczęstszych chorób przenoszonych przez kleszcze obserwowane wśród występujących w Polsce obejmują boreliozę, tularemię i paraliż odkleszczowy. W tym miejscu krótko omówimy te i niektóre inne choroby odkleszczowe, które dotykają również koty.

 

1. Choroba z Lyme

 

Nazywana również boreliozą, borelioza wywoływana jest przez bakterię Borrelia burgdorferi. Kleszcze jelenia są nośnikiem, przekazując je zwierzęciu podczas ssania jego krwi. Kleszcz musi być przymocowany do kota na około 48 godzin, aby przenieść bakterie do krwioobiegu zwierzęcia. Jeśli kleszcz zostanie usunięty przed tym, transmisja zwykle nie nastąpi. Typowe objawy choroby z Lyme obejmują kulawiznę, gorączkę, powiększone węzły chłonne i stawy oraz zmniejszony apetyt. W ciężkich przypadkach u zwierząt może rozwinąć się choroba nerek, choroby serca lub zaburzenia układu nerwowego. Doustne antybiotyki są stosowane w leczeniu choroby z Lyme. Obecnie jednak nie ma szczepionki przeciw boreliozie dla kotów.

 

2. Haemobartonelloza

 

Przekazywane zarówno przez kleszcze, jak i pchły, hemobartonelloza jest wywoływana przez organizm, który atakuje czerwone krwinki u zaatakowanego zwierzęcia, prowadząc do niedokrwistości i osłabienia. Ten stan dotyczy zarówno psów, jak i kotów. U kotów choroba ta jest również określana jako niedokrwistość zakaźna kotów. Leczenie antybiotykami należy podawać przez kilka tygodni, a u niektórych zwierząt może być konieczne przeprowadzenie transfuzji.

 

3. Tularemia

Znana również jako gorączka królików, tularemię wywołuje bakteria przenoszona przez cztery odmiany kleszczy (chociaż pchły mogą przenosić chorobę). Koty są zwykle bardziej dotknięte tym stanem niż psy. Objawy u psów to zmniejszenie apetytu, depresja i łagodna gorączka. Koty będą wykazywały wysoką gorączkę, obrzęk węzłów chłonnych, wyciek z nosa i ewentualnie ropnie w miejscu ukąszenia kleszcza. Antybiotyki są stosowane w leczeniu tularemii, w przypadku której nie ma szczepionki zapobiegawczej. Trzymanie zwierząt w pomieszczeniach zamkniętych i stosowanie środków mających zapobiegać inwazji pcheł i kleszczy pomoże chronić zwierzaka przed nabyciem tularemii.

 

4. Babeszjoza (piroplazmoza)

Pierwotniaki, te małe organizmy jednokomórkowe przypominające zwierzęta, są winne, gdy u psów i kotów zostaje zdiagnozowana babeszjoza. Kleszcze przenoszą organizm pierwotniaka na zwierzęta, który przenika do czerwonych krwinek, powodując anemię. Objawy babeszjozy mogą być ciężkie, w tym: bladość dziąseł, depresja, ciemne zabarwienie moczu, gorączka i obrzęk węzłów chłonnych. W ciężkich przypadkach kot może doznać zapaści krążeniowej i przejść do szoku. Obecnie nie jest dostępna żadna szczepionka do ochrony przed babeszjozą.

 

5. Cytauxzoonosis

Cytauzazoonoza jest chorobą przenoszoną przez kleszcze występujące u kotów. Koty z cytoezzą mogą mieć niedokrwistość, depresję, wysoką gorączkę, trudności w oddychaniu i żółtaczkę (tj. zażółcenie skóry). Leczenie często kończy się niepowodzeniem, a śmierć może nastąpić już w tydzień po zakażeniu. Konieczne jest natychmiastowe i agresywne leczenie za pomocą specjalistycznych leków, płynów dożylnych i opieki podtrzymującej. Koty, które wyzdrowieją, mogą być nosicielami tej choroby przez całe życie. Obecnie nie ma szczepionki przeciwko tej chorobie, dlatego zapobieganie złapaniu kleszcza jest ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *