Jak bezpiecznie przechowywać suchą karmę dla kotów

Jak radzisz sobie z jedzeniem [kota], gdy już je masz w domu, może zrobić dużą różnicę w tym, jak długo pozostaje świeże i zachowuje swój idealny profil żywieniowy. Oto pięć błędów, których nie chcesz popełnić, aby jak najlepiej zabezpieczyć kota.

 

1. NIE wyrzucaj oryginalnego opakowania

Wysokiej jakości worki na karmę dla kotów zostały zaprojektowane w taki sposób, aby chronić krokiety i zachować świeżość tak długo, jak to możliwe. Trzymanie torby z karmą dla kotów ma także dodatkową zaletę, która pozwala zachować kod kreskowy karmy dla kotów, datę ważności i kod partii – wszystkie te informacje są ważne, szczególnie w przypadku wycofania pokarmu dla kotów i dochodzenia swoich praw przy ewentualnym zatruciu.

2. NIE wystawiaj jedzenia na bezpośredni kontakt z otoczeniem

Uszczelnianie opakowania karmy dla kota po każdym karmieniu pomaga zapobiegać niepotrzebnemu narażeniu na działanie powietrza i wilgoci – oba przyspieszają tempo, w którym pokarm dla zwierząt domowych ulega degradacji i zwiększa ryzyko skażenia bakteryjnego, takiego jak Salmonella.

3. NIE przechowuj karmy dla kotów w świetle słonecznym

Narażenie torby na karmę dla kota na działanie promieni słonecznych może podnieść temperaturę i wilgotność wewnątrz. Przyspieszy to również degradację żywności i zwiększy ryzyko skażenia salmonellą, a także innymi bakteriami.

 

4. NIE podawaj karmy po upłynięciu przydatności do spożycia

Terminy wygaśnięcia do spożycia karmy dla kotów (czasami określane jako daty „najlepsze od” lub „spożyć do”) są ustalane w celu zapewnienia bezpieczeństwa Twojego kota. Nie podejmuj ryzyka, karmiąc swojego kota karmą po terminie.

 

5. NIE mieszaj starego jedzenia z nowym pokarmem

Możesz ulec pokusie, aby przenieść ostatnią porcję karmy dla kota ze starej torby do nowej torby. Nie rób tego! Możesz nieświadomie skazić swoją nową torbę z jedzeniem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *