Nasze koty żyją dłużej niż kiedykolwiek, co prowadzi do pytania: „Co powinny jeść stare koty?”

 

Jeśli mówimy o kotach, które naprawdę zbliżają się do końca swojego życia, myślę, że odpowiedź brzmi: „cokolwiek chcą”.

Koty stają się skrajnie zjadliwymi konsumentami, gdy z wiekiem ich jakość życia spada, więc uważam, że jest to wielki sukces, jeśli możemy nakłonić je do zjedzenia czegokolwiek. Jednak zanim do tego dojdziemy, wielu właścicieli może zrobić konkretny rekonesans w odżywianiu, aby zmaksymalizować zdrowie i długowieczność swojego kota.

Fizjologia trawienna kota zmienia się wraz z wiekiem. Około 11 lub 12 rż zdolność trawienia tłuszczu zaczyna się zmniejszać. Tłuszcze zawierają więcej kalorii na gram niż białka lub węglowodany, co może mieć istotny wpływ na zdolność starszego kota do ekstrakcji kalorii (energii) z pożywienia. Co gorsza, badania wykazały, że około 20% kotów powyżej 14 roku życia ma zmniejszoną zdolność trawienia białka. Stawiając te dwa warunki razem i bez interwencji dietetycznych, kot straci zarówno tłuszcz, jak i masę mięśniową. Utrata masy mięśniowej jest szczególnie istotna, ponieważ w tym przypadku koty te są narażone na zwiększone ryzyko zachorowania i śmierci.

Większość starszych kotów ma również pewien stopień artretyzmu i podwyższone ryzyko chorób nerek. Zaawansowany wiek zwiększa produkcję wolnych rodników w ciele. Wolny rodnik to „grupa atomów zawierających tlen i elektrony, które mogą zmieniać i uszkadzać strukturę chemiczną komórek lub innych związków”.

Wolne rodniki zasadniczo „kradną” elektrony ze wszystkiego, co jest w pobliżu. Kiedy inna cząsteczka jest zmuszana do oddawania elektronu, często staje się samym wolnym rodnikiem, który kontynuuje cykl uszkodzenia komórek.

 

 

W oparciu o to, dobra dieta dla starszego kota ma następujące cechy:
  1. Wysokie poziomy przeciwutleniaczy (na przykład witaminy A, C i E, beta-karoten i selen) w celu przeciwdziałania szkodliwym działaniom wolnych rodników.
  2. Niski poziom fosforu w celu ochrony nerek. Wysokiej jakości źródła białka zawierają mniej fosforu niż te o niskiej jakości.
  3. Wystarczająco dużo białka, aby utrzymać masę mięśniową kota. Dodatkowa karnityna (aminokwas) również może pomóc w tym zakresie.
  4. Oleje z ryb i inne źródła niezbędnych kwasów tłuszczowych, aby przeciwdziałać efektom starzenia się mózgu i promować zdrowie stawów.
  5. Od umiarkowanego do wysokiego poziomu tłuszczu, w oparciu o ocenę kondycji organizmu kota. Chude koty potrzebują dużo tłuszczu, aby zmaksymalizować ich kaloryczne spożycie. Koty z nadwagą mogą zrobić trochę mniej.
  6. I ostatnia, ale z pewnością nie mniej ważna, doskonała smakowitość i zapach, które pobudzają apetyt.

Zalecenia te z pewnością mogą ulec zmianie, jeśli starszy kot cierpi na chorobę, która jest częściowo leczona poprzez dietę. Poproś swojego lekarza weterynarii, aby pomógł ci ustalić, która konkretna karma może być najlepsza dla Twojego kota w oparciu o jego indywidualne potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *