Mam nadzieję, że nigdy Ci się to nie przydarzy, ale niestety, czasami w niesprzyjających okolicznościach – otwarte okno, drzwi, huk petardy gdy kot przebywa na podwórku – nasz podopieczny nagle przepada bez śladu. A Ty masz złamane serce i mętlik w głowie. Co więc zrobić by usprawnić poszukiwania i jak działać by nie tracić niepotrzebnie czasu? Przeczytaj ten tekst i zanotuj najpotrzebniejsze informacje.

Wszyscy słyszeliśmy historie kotów, które zagubione potrafiły przejść setki kilometrów by wrócić do domu. Na szczęście, większość kotów domowych nie podróżuje daleko. Podczas gdy w domu nasz kot wydaje się żądny przygód, nieustraszony i ciekawski i perfekcyjnie wie, gdzie co się znajduje, przerażony kot na obcym terenie może nie ufać swojemu wewnętrznemu kompasowi, przestraszyć się psa sąsiadów i zgubić się. Gdy kot wyszedł już ze swojego bezpiecznego terytorium, wszystko może wydawać mu się śmiertelnie niebezpieczne: szczekanie psów, dzikie zwierzęta, głośny hałas drogowy, krzyki dzieci.

Czy na pewno zaginął?

Nie wszystkie „zaginione” koty są zagubione lub chcą zostać znalezione. Koty są znane z ukrywania się w niemożliwych miejscach. Zanim przyjmiesz, że przepadł bez wieści, przeszukaj gruntownie dom, okolice ganku, garażu i dziedzińców uzbrojonych w latarkę i najsmaczniejsze smakołyki. Jeśli kot jest ranny, uwięziony lub zestresowany, może nie odpowiedzieć na wołanie, ale mamy na to dużą szansę. Tak, niektóre koty opuszczają dom z jakiegokolwiek powodu i wcale nie chcą być znalezione. Spróbuj mimo to. Statystyki dotyczące zaginionych kotów wracających do domu bez interwencji wynoszą około 2%. Warto wiec wcześniej zachipować swojego kota, założyć mu bezpieczną obrożę z numerem telefonu i adresatkę.

http://sznupa.pl/dla_psow/ubranka_ozdoby/trixie_2280_metalowa_adresowka_1szt.html

http://sznupa.pl/dla_psow/ubranka_ozdoby/trixie_22762_adresowka_srebrna_3_5x2cm.html

 

 

Co dalej?

Nie trać czasu. Jeśli wiesz, że Twój kot zaginął, chwyć telefon ze zdjęciem swojego kota, latarkę i smakołyki. Załóż wygodne ubranie, buty. Nie panikuj. Oddychaj, staraj się być spokojny i myśleć jak kot. Jeśli byłbyś kotem, dokąd byś poszedł? Zacznij od domu a potem najbliższych sąsiadów ze wszystkich stron. Gdzie zazwyczaj siedzi twój kot? Jaka jest najbardziej prawdopodobna droga ucieczki? Jakie są ich ulubione krzaki lub kryjówki? Kucnij nisko pod gankiem, patrz wysoko skupiając się na liniach dachu i gałęziach drzew. Czy coś ostatnio mogło się ich wystraszyć? Kot lub pies nowego sąsiada? A może coś ostatnio wydarzyło się w twoim domu, co wypłoszyło kota; jak chemikalia z czyszczenia dywanów czy wyciągnięcie walizek kojarzących się z Twoją długą podróżą?

Podczas poszukiwania zapytaj spacerujących ulicą ludzi, zapukaj w drzwi sąsiada i pokaż zdjęcie. Zapytaj, czy możesz sprawdzić ich garaż, szopy, pod gankiem. To nie jest czas na nieśmiałość. Zawiadom swojego weterynarza, obdzwoń okoliczne lecznice, straż miejską, schroniska dla zwierząt.

Po powrocie do domu zostaw jedzenie i wodę za drzwiami. Przerażone koty często wychodzą po zmroku. Możesz też postawić w ogrodzie elektroniczną nianię która wyłapie ciche miauknięcia. Przed snem wyjdź ostatni raz przed dom aby sprawdzić czy jednak się nie pojawił i zawołaj go ponownie. Postaraj się trochę odpocząć.

Kolejny dzień

Jeśli nie zrobiłeś jeszcze plakatu o zaginionym kocie – zrób to. To nie musi być arcydzieło, ale upewnij się, że słowa „Zagubiony kot” są wystarczająco duże, aby były widoczne z przejeżdżającego pojazdu lub drugiej strony ulocy. Na szczęście na pewno w telefonie masz miliard zdjęć swojego kota. Wybierz te przedstawiające kota w całości, lub jego charakterystyczne cechy.. Jeśli nie znasz się na komputerach, możesz przykleić zdjęcie na kartce papieru i napisać je ręcznie. Kolorowe zdjęcia są preferowane, szczególnie jeśli Twój kot ma unikalny kolor lub oznaczenia. Kopie wydrukowane na jasnym papierze dobrze jest włożyć w koszulkę lub plastikowy folder na wypadek deszczu.
Uwzględnij: imię kota, opis, specjalne znaki identyfikacyjne lub obrożę, gdzie był ostatnio widziany), telefon i e-mail, ale ze względów bezpieczeństwa nie nazwisko i adres. Możesz też zaoferować kwotę jaką przeznaczasz na nagrodę. Można dodawać informacje kontaktowe u dołu strony podzielone na cztery lub pięć pionowych pasków, które można łatwo oderwać.

Kto może pomóc?

Zaproś rodzinę i przyjaciół, aby pomogli ‚rozprzestrzenić” się ulotkom i rozpowszechniać informacje. Zabierzcie szpilki, taśmy, zszywacze. Najlepsze miejsca do rozwieszania  to między innymi słupki przy skrzyżowaniach ulic, lokalne tablice ogłoszeń, sklepy spożywcze, biblioteki, pralniae samoobsługowe i media społecznościowe.

Zamieść ogłoszenie w  lokalnych portalach ogłoszeniowych, gazetach regionalnych. Użyj sieci społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter. Poproś wszystkich o udostępnienie.

Odwiedź wszystkie lokalne schroniska, nawet jeśli mówią, że nie mają kota o takim wyglądzie.

Jeśli niedawno się przeprowadziłeś, rozszerz poszukiwania o swoją starą dzielnicę.

Nie poddawaj się! Koty wracają do domów tygodnie, miesiące od zaginięcia.  Kontynuuj nawiązywanie kontaktów i pytaj sąsiadów, czy coś zauważyli. Zachowaj duży plik plakatów i co jakiś czas ponawiaj ich rozwieszanie.

 

Mam nadzieję, że nigdy nie stracisz kota, ale na wszelki wypadek – przeczytaj ten tekst dwa razy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *