Zima jeszcze w pełni ale niebawem pierwsze podmuchy wiosny zachęcą Nas do wietrzenia swoich mieszkań.

Kiedy jest ładna pogoda i ludzie otwierają okna na oścież koty i psy mogą (całkiem dosłownie) zacząć spadać z nieba. To niestety bardzo częste zjawisko. Więc jeśli mieszkasz ze zwierzętami domowymi (lub małymi dziećmi) powyżej drugiego piętra każdego budynku (nie musi to być prawdziwy wieżowiec), zwracaj na to szczególną uwagę.

Kiedy koty spadają, doznają bardzo wielu urazów dodatkowo, poza złamaniami kości. Jest to szczególnie prawdopodobne, gdy spadają one z wysokości od dwóch do siedmiu pięter. W takich przypadkach często zdarza się, że uszkodzone zostają płuca i serce, pojawiają się złamania żuchwy i podniebienia oraz obrzęk mózgu. Wiele z tych kotów cierpi również na pęknięcie pęcherza, krwawienie wewnętrzne lub złamanie żeber – a wszystko to jest dodatkowym urazem oprócz połamania kończyn.

O dziwo wiele z tych kotów przeżywa i daje sobie świetnie radę po rekonwalescencji. Leczenie nie należy do szybkich ani tanich. Koszty leczenia ciężkich przypadków upadku często wahają się od 2 000 do 5 000 złotych, a zwierzęta te zwykle będą musiały przebywać w szpitalu przez kilka tygodni. Te biedne istoty wymagają prawdziwej intensywnej opieki, często przy dodatkowej tlenoterapii i sond podających pokarm.

Co ciekawe koty które spadają z wysokości powyżej 7 piętra, doznają nieco mniej urazów. Ale to nie znaczy, że powinieneś pozwolić im to zrobić. Nie popełnij błędu – nawet te koty mogą ponieść bolesne lub śmiertelne obrażenia.

 

Dlaczego koty wypadają?

Koty często wypadają z okien przestraszone głośnym hałasem (odkurzacz, blender, dzwonek do drzwi, krzyki dzieci itp.) lub przy utracie równowagi podczas skoków na parapecie. Zdarza się to również wtedy gdy kot próbuje upolować ptaka lub muchę znajdujące się za oknem.

Biorąc pod uwagę potencjalną dotkliwość urazów, ryzyko śmierci, koszty leczenia oraz fakt, że może to również przydarzyć się waszym dzieciom, proponuję zrobić wszystko, aby temu zapobiec.

Oto kilka przydatnych kroków zapobiegawczych, które możesz podjąć

1. Instalowanie dobrze dopasowanych zabezpieczeń na okna.


Jeśli masz okna, które chcesz otworzyć, te środki bezpieczeństwa ułatwią dostanie się świeżego powietrza do domu, które również kocha Twój kot, a jednocześnie zabezpieczą go przed upadkiem. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać, czy zabezpieczenia się nie poluzowały, albo czy Twój kot ich nie zniszczył pazurami.

Można zastosować kratkę przy oknie uchylnym:

KRATKA


Lub też różnego rodzaju siatki.

2. Jeśli to możliwe, otwórz górną część okien, a nie dolną. Kotu trudniej tam się dostać.

3. Zamknij wszystkie okna przed wyjściem z domu.

Przyzwyczaj się do zamykania okien przed uruchomieniem głośnych urządzeń. Wiele kotów (i psów) boi się głośnych hałasów, zwłaszcza nagłych. Ten lęk może im służyć w pewnych sytuacjach, ale może sprawić, że skończy się to dla nich boleśnie lub śmiertelnie.

4. Nie zostawiaj swoich zwierzaków na balkonie samych jeżeli balkon nie jest osiatkowany.

I nawet wtedy gdy nie są same, nie pozwól im wskoczyć na balustrady. Odsuń meble ogrodowe od poręczy, aby uniemożliwić zwierzętom (i dzieciom) osiągnięcie poziomu, na którym są one bardziej podatne na utratę równowagi. Rozważ jednak zamontowanie siatek zabezpieczających lub zbuduj zewnętrzną klatkę dla kota.

5. Zamknij okna przed zabawą piłką z Twoim kotem.

 

Co robić gdy zdarzy się wypadek?


Jeśli jedno z twoich zwierząt domowych kiedykolwiek wyskoczy z okna, natychmiast zawieź je do oceny weterynaryjnej i podejmij ewentualne leczenie. Tak jak powyżej, lista potencjalnych obrażeń, które mógł ponieść, jest znacznie dłuższa niż tylko złamane kości, a wiele z nich prawdopodobnie nie będzie dla ciebie łatwe do stwierdzenia na pierwszy rzut oka. Nie ma tutaj miejsca na domowe leczenie i wiele z tych zwierząt doświadcza wielkiego bólu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *