Usunięcie kleszcza jest niewątpliwie jedną z najmniej zabawnych atrakcji w sezonie letnim, na które musimy się przygotować każdego roku. Ci krwiopijcy z apetytem patrzą nie tylko na Ciebie ale również na Twojego kota, a w dodatku aby je usunąć musisz mieć z nimi bardzo bliski kontakt. Nie można jednak ich zignorować. Dlaczego? Ponieważ pozostawione zbyt długo lub nie usunięte całkowicie, mogą powodować poważne choroby. Co możesz zrobić, aby twój kot był w tym sezonie wolny od kleszczy? Oto kilka pomysłów do rozważenia…

1. PREPARATY SPOT-ON

Używane bez recepty lekarstwa, które kupujesz od weterynarza, w sklepie zoologicznym lub online, mogą być bardzo skuteczną metodą kontrolowania zarówno kleszczy, jak i pcheł. Leki te są bardzo skuteczne w utrzymywaniu pasożytów na dystansie przez miesiąc. Chociaż te leki są świetne, nadal musisz bardzo uważać na to, którego używasz. Upewnij się, że dokładnie czytasz wszystkie etykiety. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do zabezpieczenia Twojego kota, skonsultuj się z Twoim lekarzem weterynarii.

 

2. LEKI DOUSTNE

Podawane raz w miesiącu tabletki nie są tak łatwo dostępne jak dla psów, a większość tabletek zapobiegających kleszczom wykorzystywanych w przypadku kotów to w rzeczywistości pigułki stworzone dla małych psów. Wydaje się, że pigułka kleszczowa przygotowana specjalnie dla kotów jest produktem, który wciąż jest rozwijany u głównych producentów leków. Będziesz musiał porozmawiać z weterynarzem o tym, czy twój kot może bezpiecznie używać produktu przeznaczonego dla małego psa. Jedną z korzyści płynących z używania pigułki raz na miesiąc jest to, że nie musisz martwić się małymi dziećmi i ich kontaktem z kotem bezpośrednio po aplikacji lub z kotem pozostawiającym ślady pestycydów na meblach.

3. SZAMPONY

Kąpanie twojego kota szamponem, który zawiera składniki lecznicze, na ogół zabija kleszcze w kontakcie. Może to być tani (choć pracochłonny) sposób ochrony kota w szczycie sezonu kleszczowego. Będziesz także musiał powtarzać ten proces częściej, co około dwa tygodnie, ponieważ skuteczne składniki nie będą trwać tak długo, jak leki spot-on lub doustne. W zależności od reakcji kota na kąpiele może to być praktyczne rozwiązanie.

 

4. ŚRODKI DO NAKŁADANIA NA MOKRO

Ta forma to skoncentrowany środek chemiczny, który należy rozcieńczyć w wodzie i nałożyć na futro zwierzęcia gąbką lub wylać na grzbiet. Nie spłukujesz zwierzęcia po nałożeniu produktu do kąpieli. Mogą być bardzo mocne, więc etykiety należy uważnie przeczytać przed użyciem. Nie należy stosować tego rodzaju dla bardzo młodych zwierząt (poniżej czterech miesięcy). Zapytaj swojego lekarza weterynarii o poradę dotyczącą zabezpieczania szczeniąt i kociąt.

5. OBROŻE PRZECIWKLESZCZOWE

Obroże, które odstraszają kleszcze, są dodatkowym środkiem zapobiegawczym, z którego można korzystać, choć są one użyteczne głównie do ochrony szyi i głowy przed kleszczami. Obroża musi stykać się ze skórą Twojego kota, aby przenieść chemikalia na futro i skórę kota. Zakładając ten rodzaj obroży na kota, musisz upewnić się, że jest wystarczająco dużo miejsca, aby zmieścić dwa palce pod obrożą, gdy jest on na szyi kota. Odetnij nadmiar obroży, aby uniemożliwić kotu ściągnięcie jej i uważaj na oznaki dyskomfortu (np. Nadmierne drapanie) w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej na obroże. Upewnij się, że uważnie czytasz etykiety, wybierając obrożę, aby upewnić się, że jest odpowiednia dla Twojego kota.

6. PROSZEK

Inną metodą są proszki/zasypki, działające miejscowo i chroniące przed kleszczami. Upewnij się, że używany proszek jest oznaczony dla kotów. Należy również sprawdzić etykietę, aby upewnić się, że produkt został zaprojektowany do zabijania kleszczy, a także pcheł. Ten bardzo drobny proszek może być drażniący dla jamy ustnej lub płuc w przypadku wdychania, więc używaj niewielkich ilości i powoli wcieraj go w skórę. Aplikuj proszki z dala od pyska i oczu podczas aplikacji. Będziesz musiał częściej aplikować produkt ponownie, mniej więcej raz w tygodniu w szczycie sezonu. Niektóre proszki można również stosować w miejscach, w których kot śpi, lub w innych miejscach gdzie kot często przebywa.

 

7. SPRAYE

Kolejne lecznicze stosowanie miejscowe, spray kleszczowy zabija kleszcza szybko i zapewnia szczątkową ochronę. Spraye mogą być stosowane razem z szamponami i innymi środkami i mogą być przydatne, jeśli twój kot spędza znaczny czas w obszarach zalesionych. Zachowaj szczególną ostrożność podczas używania tego produktu wokół pyska kota. Przeczytaj uważnie etykiety, aby upewnić się, że spray jest przeznaczony do stosowania u kotów przed zastosowaniem, i nie używaj go na lub w pobliżu jakichkolwiek innych zwierząt w domu. Spraye zazwyczaj są najbezpieczniejsze jeśli chodzi o młode zwierzęta.

8. DOM I TRAWNIK

Trzymanie trawnika, krzewów i drzew przyciętych krótko pomoże zmniejszyć populację pcheł i kleszczy na twoim podwórku. Jeśli istnieje mniej obszarów, w których te pasożyty mogą żyć i rozmnażać się, będzie ich mniej. Jeśli nadal masz problem, rozważ użycie jednego z różnych sprayów do domu i ogrodu lub granularnych zabiegów dostępnych u weterynarza, w asortymencie sklepu zoologicznego lub lokalnego centrum ogrodniczego. Należy zachować ostrożność podczas używania tych produktów, ponieważ mogą być szkodliwe dla zwierząt, ryb i ludzi. Jeśli masz poważny problem lub martwisz się o właściwe obchodzenie się z tymi chemikaliami, możesz rozważyć zatrudnienie eksterminatora do nakładania sprayów na podwórze i okolicę, aby kontrolować kleszcze i pchły.

 

9. REGULARNIE SPRAWDZAJ SWOJEGO KOTA

 

Po wyjściu na zewnątrz w obszarach, gdzie czają się kleszcze, koniecznie dokładnie sprawdź swojego kota pod kątem kleszczy. Spójrz między palcami, w uszach, między nogami i na szyi. Jeśli znajdziesz kleszcze, zanim będą miały szansę się wkłuć, możesz zapobiec poważnym chorobom u swojego kota. Usuwanie należy wykonać natychmiast i ostrożnie, tak by samemu nie zostać ugryzionym.

 

 

10. NIE WYPUSZCZAJ KOTA NA ZEWNĄTRZ

Jeśli nigdy nie wypuściłeś kota na zewnątrz, nie ma powodu, aby zacząć. Z drugiej strony wiemy, że może to być bardzo trudne, aby zmusić kota do pozostania w środku, gdy już wychodził. Jeśli możesz przynajmniej ograniczyć czas przebywania kota na zewnątrz w czasie występowania kleszczy, sprawdzając go za każdym razem, gdy wróci do domu, możesz zmniejszyć szanse na zachorowanie po ukąszeniu przez kleszcza, ponieważ im dłużej kleszcz pozostaje na ciele , tym większa jest szansa na przeniesienie choroby, takiej jak np. borelioza.

 

Uniemożliwianie kotu wędrowania przez tereny leśne, na których prawdopodobnie czekają kleszcze, jest najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia kota przed zakażeniem. Nadal możesz mieć kilka kleszczy wędrujących po podwórku, ale jeśli utrzymujesz porządek i stosujesz leki zapobiegawcze, twój kot powinien mieć minimalne ryzyko zostania posiłkiem dla kleszczy tego lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *