Jeżeli właśnie zdecydowałeś się zostać właścicielem kota, to gratulujemy wspaniałej decyzji. Te włochate czworonogi potrafią umilić życie każdemu. Nie tylko przytulą się do Ciebie, ale również pobawią i rozweselą. Pamiętaj jednak, że posiadanie kota to duża odpowiedzialność. Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twój mały podopieczny był zdrowy i prawidłowo się rozwijał, to musisz zadbać o jego prawidłową dietę. Pytanie, z którym często zmagają się świeżo upieczeni właściciele dotyczy karmy dla kotów: sucha czy mokra – którą wybrać?

Na co zwrócić uwagę kupując karmę dla kota?

Wybierając karmę dla kota koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na zawartą w niej ilość białka zwierzęcego. Pamiętajmy, że koty są mięsożercami, więc składniki odzwierzęce stanowią istotny element w ich diecie. Niestety, producenci tańszych karm zamieniają białko zwierzęce na białko roślinne. Skutki tych zmian mogą mieć przykre konsekwencje, ponieważ przewód pokarmowy kota nie jest przystosowany do trawienia białek roślinnych. Gotowe karmy bardzo często wzbogacane są również w składniki odżywcze wspomagające prawidłowe funkcjonowanie organizmu naszego pupila. Popularną substancją znajdującą się w gotowym pożywieniu jest m.in. tauryna, czyli aminokwas niezbędny w codziennej kociej diecie.

Karma mokra: zalety

Karma mokra zawiera w swoim składzie duże ilości wody, dzięki czemu wpływa pozytywnie na nawodnienie organizmu zwierzaka. Koty mało piją, ponieważ w naturalnych warunkach bytowych pobierają wodę z pożywienia (np. poprzez jedzenie świeżego mięsa). Ponadto karma mokra jest o wiele mniej kaloryczna niż karma sucha, dlatego jej podawanie zaleca się kotom, które wykazują skłonności do przybierania na wadze. Kolejną zaletą karm mokrych jest ich intensywny zapach oddziałujący bezpośrednio na chęć do jedzenia.

Karma sucha: zalety

Karmy suche posiadają w swoim składzie o wiele mniej sztucznych składników niż ma to miejsce w przypadku karm mokrych. Ponadto, dzięki procesowi suszenia, zawarte w nich składniki odżywcze mogą wytrzymać dłuższy czas bez zepsucia się oraz bez utraty swoich właściwości. Warto też zaznaczyć, że podawanie kotu suchej karmy wpływa korzystnie na stan jego uzębienia, ponieważ przyczynia się do ścierania kamienia nazębnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *