żywienie psa sznupa

Prawidłowe żywienie psa stanowi jeden z najistotniejszych elementów opieki nad nim. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że odpowiednio zbilansowana dieta wpływa nie tylko na samopoczucie czworonoga, ale również jego zdrowie. Czym należy karmić psa i jakie dawki żywieniowe będą dla niego odpowiednie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w treści poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Karmienie szczeniąt – jak powinno wyglądać?

Karmienie szczeniaka to bardzo ważna kwestia wpływająca na jego prawidłowy rozwój. Dzienną dawkę karmy powinno się dzielić na trzy porcje, podawane rano, po południu i wieczorem. Taki schemat żywieniowy należy utrzymać do szóstego miesiąca życia pupila. Trzeba pamiętać także o zachowaniu stałych godzin karmienia oraz o tym, żeby jedzenie było podawane zawsze w tej samej misce i miejscu. Takie zachowanie zapewni maluchowi spokój w trakcie spożywania posiłku.

Karmienie dorosłych psów – jak powinno wyglądać?

Dorosłe psy należy karmić raz lub dwa razy dziennie. Należy również pamiętać, aby nie podawać pupilowi karmy bezpośrednio przed wzmożonym wysiłkiem fizycznym, ponieważ może to prowadzić do powstania skrętu żołądka. Od spożycia posiłku do podjęcia aktywności fizycznej powinno upłynąć minimum dwie godziny.

Dieta a indywidualne potrzeby psa

Na zapotrzebowanie żywieniowe psa składa się wiele elementów. Do najważniejszych zaliczyć należy m.in. wielkość, wiek, stan fizjologiczny, tryb życia oraz cechy rasowe pupila. Mając to na uwadze, warto zadbać, aby karma dla psa była dostosowana do jego indywidualnych potrzeb.

Złe nawyki w diecie i ich konsekwencje

Trzeba zdawać sobie sprawę, że zarówno nieograniczony dostęp do jedzenia, jak i dokarmianie zwierzęcia resztkami ze stołu są niedozwolone. Nieprzestrzeganie którejkolwiek z tych zasad może doprowadzić do powstania u psa złych nawyków, które z kolei mogą się przełożyć na rozwój nadwagi i otyłości. Odstępstwem od reguły są smakołyki, które podaje się psu w formie nagrody. Należy jednak pamiętać, aby wliczyć je do stałej, dziennej racji pokarmowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *